Jocurile Olimpice 2012

Daniel Brata a fost eliminat in primul tur la Judo categoria 100 kg

Sportivul Daniel Brata nu a reusit sa treaca, joi dimineata, de primul tur al categoriei 100 kg în cadrul concursului masculin de judo.

Brata l-a întâlnit pe gruzinul Levan Zhorzholiani, un sportiv care a stiut mai bine pentru ce se afla pe tatami, un sportiv care a fost mai combativ si care la final a câstigat cu 10-1.

Punctele s-ar putea traduce printr-un waz-ari la un yuko, dar în practica reprezinta penalizarile primite de cei doi sportivi.

Brata a fost mai putin agresiv si a luat mai putine initiative decât adversarul sau, iar acest lucru a cântarit decisiv în economia rezultatului final.

România a cucerit doua medalii de argint la concursul olimpic de judo prin Alina Dumitru si Corina Capioriu.

Ultimul judoka român care va intra în competitia de la Jocurile Olimpice este Vladut Simionescu. Acesta va intra în competitie, vineri dimineata, la categoria 100+.