Jocurile Olimpice 2012

Dan Fasie a fost eliminat in doar 49 de secunde

Dan Fâsie a parasit extrem de rapid competitia de judo la categoria 66 de kilograme. Sportivul din tara noastra a pierdut, în primul sau meci la Londra, în mai putin de un minut în fata francezului David Larose.

Sportivul din Hexagon a reusit un spectaculos ippon în secunda 49 a meciului contând pentru primul tur al categoriei 66 kg si astfel Fâsie a fost eliminat prematur din concurs.

În alta ordine de idei, judoka Andreea Chitu s-a calificat, duminica, în turul secund al categoriei 52 de kilograme, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Campioana europeana Andreea Chitu (24 de ani) a debutat în primul tur al grupei B, în disputa cu Soraya Haddad (Algeria), pe care a învins-o fara probleme.

Cu 3.35 minute înaintea finalului, Andreea Chitu a câstigat lupta, prin penalizarea adversarei, 100-0, care a calcat în afara suprafetei oficiale.

În turul secund, sportiva antrenata de Florin Bercean se va duela cu Ilse Heylen (Belgia).

România va mai fi reprezentata în competitia de judo de Corina Caprioriu (57 kg), Daniel Brata (100 kg) si Vladut Simionescu (plus 100 kg).