Jocurile Olimpice 2012

Alin Moldoveanu a luat medalia de aur la tir. Primul titlu pentru Romania la Londra

Sportivul Alin George Moldoveanu a cucerit, luni, titlul olimpic la tir în proba de pusca cu aer comprimat pe distanta de 10 metri.

Calificat în finala de zece dupa ce a egalat recordul olimpic al probei, Alin Moldoveanu s-a impus dupa un pasionant duel al nervilor cu italianul Niccolo Campriani, actualul campion mondial.

Moldoveanu, care în calificari a egalat recordul olimpic, cu 599 de puncte, a acumulat un punctaj final de 702.1 puncte, reusind sa câstige prima medalie de aur pentru România la aceasta editie a JO, a doua la total, dupa argintul obtinut de Alina Dumitru la judo.

Românul l-a învins pe campionul mondial, italianul Niccolo Campriani 701.5 puncte, locul trei revenind indianului Narang Gagan, cu 701.1 puncte.

Moldoveanu este primul campion olimpic din România la tir dupa Sorin Babi la Seul în 1988.

Alin George Moldoveanu s-a nascut la 5 martie 1983 la Focsani, iar la Jocurile Olimpice de la Beijing a ocupat locul 4.

Asa am trait finala probei de tir - pusca 10 metri cu aer comprimat:

Alin Moldoveanu este lider în finala la Tir - pusca aer comprimat 10 metri - dupa prima tragere.

Prima data a tras 10.3, iar a doua oara 10.5. Moldoveanu ramâne lider si dupa a treia încercare, desi nu a tras decât 10.1.

Moldoveanu ramâne pe prima pozitie cu un avans de 6 zecimi la jumatatea concursului din finala.

Din pacate la focul sase Moldoveanu trage 9.9 si pierde primul loc în favoarea italianului Niccolo Campriani.

Moldoveanu si-a consolidat locul doi înaintea ultimelor doua focuri. Doar patru zecimi pâna la aurul olimpic.

Campriani trage 9.4 la focul noua si Moldoveanu revine la conducere dupa 10.5. Sapte zecimi pentru Moldoveanu avans înaintea ultimului foc.

Moldoveanu a încheiat finala cu 10.3 si a cucerit titlul olimpic chiar daca italianul a tras 10.4