JO2014

Ania Caill o depaseste pe violonista Vanessa Mae la slalom urias

Sportiva Ania Monica Caill s-a clasat pe locul 51, marti, in slalomul urias feminin de la Soci.

A 55-a dupa prima mansa, Caill (foto sus) a recuperat patru pozitii la a doua coborare si a fost cronometrata cu timpul de 2:57.26, la 20.39 secunde in urma invingatoarei.

Violonista Vanessa Mae (foto jos) a fost cea mai asteptata la linia de start. Ea a terminat pe locul 64, ultima dintre schiorii care au ajuns pana la finalul celor doua manse. Diferenta fata de primul loc  a fost de 50 de secunde, ea a mers foarte incet, ca sa fie sigura ca termina, in timp ce 20 de sportive nu au trecut linia de sosire.

Vanessa Mae a fost prima schioare din istoria Thailandei care a participat la o proba de schi de la Olimpiada.

Tina Maze din Slovenia a cucerit medalia de aur pentru doar sapte sutimi de secunda in fata austriecei Anna Fenninger.

Pe locul trei s-a clasat Viktoria Rebensburg, sportiva sosita cu o intarziere de 27 de sutimi in raport cu Maze.

Pentru Tina Maze, 30 ani, este al doilea titlu olimpic cucerit la Jocurile Olimpice de la Soci dupa cel din proba de coborare.