Handbal

Romania incepe Campionatul Mondial in forta. Victorie la scor cu Tunisia

Start lansat pentru echipa nationala de handbal feminin a Romaniei la turneul final al Campionatului Mondial din Serbia.

Repartizate in Grupa D, tricolorele pregatite de Gheorghe Tadici au invins la diferenta de zece goluri, scor 27-17 (15-8), echipa Tunisiei, una dintre fortele handbalistice de pe continentul negru.

Tunisia a deschis scorul prin Toumi in primul minut, dar avea sa fie singura data cand Romania a fost condusa in meciul de la Novi Sad.

Romania a condus cu 5-1, apoi cu 9-3 pentru ca la pauza sa intre in avantaj de sapte goluri.

Tadici a rulat tot lotul in partea secunda, iar jucatoare tinere precum Buceschi, Ciuciulete sau Parvut au reusit sa se remarce si sa marcheze primele goluri la o competitie de asemenea anvergura.

Jucatoarea meciului a fost desemnata la final Gabriela Perianu, handbalista care a marcat 6 goluri, la fel ca si Cristina Neagu.

Marcatoare:

Romania - Perianu 6 goluri, Neagu 6, Nechita 4, Bradeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pirvut 1.

Tunisia - Chebbah 5 goluri, Dhaouadi 3, Toumi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar 1, Jaouadi 1.