Handbal

HCM Constanta a luat o caruta de goluri de la Veszprem

Echipa de handbal masculin HCM Constanta a fost învinsa, miercuri, cu scorul de 37-27 (19-12), de formatia ungara MKB Veszprem, în al doilea meci din grupa B a Ligii Campionilor, disputat în Sala Polivalenta "Ioan Kunst Ghermanescu".

Marcatori:

HCM Constanta: Simicu - 7, Cutura - 7, Humet - 4, Sabou - 3, Buricea - 2, Criciotoiu - 2, Val - 1, Dragicevici - 1.

MKB Veszprem: Csaszar - 8, Terzici - 6, Sulici - 4, Ugalde - 4, Nagy - 4, T. Ivancsik - 2, Vaquero - 2, G. Ivancsik - 2, Reinaldo - 2, Jamali - 2, Oneto - 1.

Portarul echipei HCM, Ionut Rudi Stanescu, a fost eliminat cu cartonas rosu în prima repriza.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Spectatorii au afisat bannere cu referire la handbalistul român al echipei MKB Veszprem, Marian Cozma, care a murit în 2009: "Marian, iarta-ne". De asemenea, publicul a scandat în mai multe rânduri numele lui Cozma.

La debutul partidei câtiva fani din galeria echipei HCM au scandat: "Afara afara cu ungurii din tara", ei renuntând în urma interventiei fortelor de ordine.

În primul meci din grupa B, disputat la 27 septembrie, HCM Constanta a înregistrat tot o înfrângere, scor 31-35, în deplasare, în fata formatiei suedeze IK Savehof, scor 35-31.

Dupa înfrângerea de miercuri, HCM Constanta a coborât de pe locul 4 pe pozitia a 6-a, ultima, în clasamentul grupei B, neavând niciun punct. Echipa Veszprem este lider în grupa, cu 4 puncte, urmata de THW Kiel - 2 puncte, IK Savehof - 2 puncte, Atletico Madrid - 0 puncte si Celje - 0 puncte, toate patru cu un meci mai putin.

HCM Constanta - MKB Veszprem 27-37

Final de partida. Veszprem se impune la zece goluri diferenta si obtine a doua victorie în actualul sezon de Liga Campionilor.

47 - Al cincilea gol marcat Simicu în aceasta repriza.

46 - Humet este eliminat 2 minute si Veszprem marcheaza din 7 metri.

45 - Sapte goluri diferenta în favoarea maghiarilor si publicul din Polivalenta înca mai spera (22-29).

42 - Constanta evolueaza din nou în inferioritate numerica.

39 - Al doilea gol consecutiv marcat de Simicu (18-25).

35 - Cutura marcheaza în inferioritate numerica de pe extrema stânga (15-21).

34 - Alberto Val de la HCM este eliminat 2 minute.

31 - HCM începe partea secunda cu un gol marcat de Simicu.

Pauza - Oaspetii conduc cu 19-12 dupa o prima repriza dominata categoric în ultima parte a jocului.

29 - Cutura reduce din diferenta cu o aruncare de la 9 metri (12-18).

28 - Portarul Popescu acuza o accidentare dupa un conctact cu un adversar. În cele din urma se ridica si revine între buturi.

27 - Popescu intervine la aruncarea iranianului Jamali. A doua interventie consecutiva.

23 - Bosniacul Terzic duce scorul la 15-10 în favoarea lui Veszprem.

20 - Sabou transforma de la 7 metri si aduce primul gol pentru HCM dupa o seceta de sase minute timp în care maghiarii au marcat de sase ori.

17 - Portarul Rudi Stanescu primeste cartonasul rosu si este eliminat pentru un fault în afara careului. Intra Mihai Popescu.

15 - Veszprem egaleaza la opt printr-o aruncare în forta a lui Rodriguez. Înca un gol pe contraatac si formatia maghiara conduce din nou (8-9).

12 - Constanta se duce la 7-5, dar Laszlo Nagy, vedeta transferata de la Barcelona, reduce din diferenta.

10 - Cutura gaseste coltul scurt si Constanta conduce în premiera (6-5).

9 - Meciul ramâne în echilibru dupa un început dominat de Veszprem (5-5).

7 - Dubla parada a lui Alilovic. Portarul lui Veszprem a scos aruncarile lui Buricea si Toma pe contraatac.

6 - Constanta egaleaza la trei printr-o aruncare de pe inter dreapta (3-3).

4 - Buricea reduce din diferenta la capatul unei actiuni personale (1-2).

3 - Stanescu are o prima parada si închide poarta HCM-ului.

2 - Început foarte bun pentru Veszprem si formatia maghiara se distanteaza la 2-0.

20:00 A început meciul cu Veszprem în atac.

În primele meciuri s-au înregistrat urmatoarele rezultate: IK Savehof-HCM Constanta 35-31 si Veszprem-Celje 32-22.

Meciul se disputa în Sala Polivalenta din Bucuresti.