Handbal

MINUT cu MINUT Romania - Polonia in optimile Campionatului Mondial de handbal feminin

Romania a fost eliminata, duminica seara, de la Campionatul Mondial de Handbal feminin, pierzand cu Polnia 31-29 dupa ce a condus majoritatea meciului. Romania a avut o perioada de sapte minute fara gol care a intors soarta partidei. Iata meciul asa cum a fost minut cu minut, live text, pe site.

29-31 Acesta este rezultatul final, in conditiile in care Romania a condus in cea mai mare parte a jocului.

27-29, 27-30, 28-30 A inscris si Bradeanu pentru Romania, insa inutil in atare conditii. Timeout cerut de antrenorul Poloniei.

26-29 7 metri transformat de poloneze prin Semeniuk, cand au mai ramas 3 minute efective de joc.

26-28 Kulwinska duce Polonia la doua goluri diferenta. 7 metri pentru Polonia.

Romania nu a mai inscris in ultimele 7 minute!

26-27 Polonia revine la conducere cu 5 minute inainte de final! Gol inscris de Wojtas.

26-26 Kudlacz patrunde fara probleme si egaleaza.

TIMEOUT solicitat de Tadici. Suntem in minutul 53. Tadici le cere jucatoarelor sale sa fie mai cu bagare de seama in aparare, unde am pacatuit foarte mult in aceasa seara.

26-24, 26-25 Grzyb inscrie pe contraatac. Nu reusim sa concretizam atacul, iar Polonia revine in joc, multumita lui Kulwinska, la doar un singur gol diferenta!

Paula Ungureanu are nevoie de ingrijiri medicale dupa o aruncare bomba a lui Wojtas.

26-23 (minutul 50) Wojtas inscrie cu multa sansa, bara-gol!

26-22 Lovitura de 7 metri si pentru Polonia, ratata insa.

26-22 Neagu pentru Manea, care obtine o lovitura de la 7 metri. Transforma Neagu!

25-22 Wojtas reduce din diferenta cu o aruncare in forta.

25-21 Bradeanu isi mai trece in cont o reusita la poarta polonezelor.

24-21 Bradeanu inscrie cu mult noroc, ramanem la 3 goluri avantaj si avem atacul!

Suntem in minutul 44, cu un om mai putin (1:23) si doar doua goluri avantaj pe tabela.

23-20, 23-21 Ratam din nou un atac, iar Pintea este eliminata pentru o interventie la Wojtas. 7 metri pentru Polonia, gol!

23-19 Manea inscrie printre picioarele portarului, avem si posesia, insa nu reusim sa ne ducem la 5 goluri diferenta.

21-18, 22-18, 22-19 Marcheaza si Manea un gol la poarta polonezelor. Ungureanu este pacalita foarte usor de Koniuszaniec.

21-17 Nechita apare cu o pasa decisiva spre Bradean, care face 21-17.

20-17 Nechita greseste o pasa, Grzyb puncteaza pe contraatac.

20-16 7 metri transformat si de adversarele noastre prin Wojtas.

20-15 Buceschi inscrie fara probleme de la 7 metri.

19-15 Inscriem si noi, avem posesia.Neagu, cu un trasor de exceptie.

18-13, 18-14, 18-15 Neagu da startul reprizei secunde cu o reusita frumoasa. Wojtas arunca puternic de la 10 metri si mentine distanta la patru goluri. Marin greseste o pasa simpla, Grzyb intercepteaza si puncteaza pentru 18-15.

Incepe repriza a doua.

Neagu a inscris 6 goluri in prima repriza.

Finalul primei reprize.

16-13, 17-13 Wojtas inscrie cu un sut de la 11 metri. Neagu inscrie de la 7 metri. Avem 4 goluri avantaj.

15-12, 16-12 Kulwinska si Neagu pentru Romania.

15-11 Tolnai are o interventie de zile mari, iar Elisei inscrie pe contraatac.

14-11 Tolnai nu poate salva in fata aceleiasi Grzyb!

14-10 Iesim bine pe contraatac, Neagu paseaza pentru Elisei, care inscrie fara probleme.

13-10 Mica Bradeanu anunta revenirea cu un gol frumos.

Wojtas este eliminata pentru un fault dur la Marin!

Lui Tadici nu ii vine sa creada ce se intampla si cere TIMEOUT de urgenta.

12-10 Mai primim inca un gol pe aceasta superioritate numerica!

12-9 Cu om in plus, primim gol la capatul unui atac care nu anunta nimic. A inscris Wojtas.

12-8 Elisei inscrie cu o lovitura frumoasa de pe extrema.

11-8 Byzdra reduce din diferenta la urmatorul atac.

11-7 In minutul 18, ne despart 4 goluri de adversarul nostru din aceasta seara! A inscris Neagu!

10-7 Neagu transforma de la 7 metri.

9-7 Tacalie intra in locul Lucianei Marin, accidentata. Neagu trage peste poarta!

Tadici le cere fetelor sa aiba mai multa grija de Grzyb, cu trei reusite la activ pana acum.

9-7 Neagu ne aduce in avantaj. Tolnai intra in locul lui Paula Ungureanu. Nechita a inscris golul de 9-7. Polonezele cer timeout.

6-6, 7-6, 7-7 Avem ceva probleme in aparare. Polonezele inscriu foarte usor.

5-5, 6-5 Marin inscrie de la 9 metri!

5-4 Romania intra pentru prima data in avantaj. Bradeanu, autoarea golului de 5-4.

4-3, 4-4 Cate un gol pentru fiecare dintre cele doua formatii. Elisei a inscris pentru Romania.

3-3 Elisei restabileste egalitatea in minutul 6!

2-3 Nechita marcheaza la coltul lung!

1-3 Grzyb este pe faza la o respingere a Paulei si inscrie.

1-2 Manea inscrie primul gol al Romaniei.

0-2 pentru Polonia, gol reusit de Kudlacz pe fondul unei patrunderi lejere prin defensiva noastra!

0-1 pentru Polonia.

Echipa de start a Romaniei: Ungureanu, Ardean, Neagu, Pintea, Bradeanu, Marin, Nechita!

Incepe meciul dintre Romania si Polonia, contand pentru optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Aproximativ 300 de fani romani prezenti in sala, impotriva a 20 de polonezi. De asemenea, Polonia beneficiaza de suportul spectatorilor maghiari prezenti la joc.

Romania: Ungureanu, Tolnai, Parvut, Dinca, Nechita, Chiper, Ardean - Elisei, Neagu, Bradeanu, Tacalie, Perianu, Marin, Buceschi, Ciuciulete, Pintea, Manea

Antrenor: Gheorghe Tadici

Polonia: Gapska, Wysokinska,Grzyb, Migala, Koniuszaniec, Jochymek, Niedzwiedz, Siodmiak, Kudlacz, Wojtas, Semeniuk-Olchawa, Szwed-Orneborg, Stasiak, Byzdra, Stachowska, Kulwinska

Antrenor: Kim Rasmussen