Fotbal

U Cluj-CSU Craiova 0-2, oltenii leaga doua victorii

CSU Craiova s-a impus in deplasarea de la "U" Cluj, scor 2-0, confirmand o data in plus ca aducerea lui Sorin Cirtu si Emil Sandoi la echipa a fost ceea ce avea nevoie nou-promovata pentru a-si indeplini obiectivul trasat in acest sezon. Musat, cu un autogol, si Bancu si-au trecut numele pe tabela de pe Cluj Arena, in a doua victorie a oaspetilor din aceasta stagiune.

CSU Craiova a trecut de doua ori pe langa deschiderea scorului in primele zece minute, dupa ce Nuno Rocha a finalizat in plasa laterala o patrundere in careu, pentru ca mai apoi sa fie blocat in ultimul moment Raul Ciupe.

Raul Costin si-a incercat norocul de la 20 de metri, la un sut retinut cu siguranta de Balgradean. Acelasi Balgradean, in minutul 12, a plonjat spectaculos la executia din zona punctului cu var a lui Karim Boutadjine.

In minutul 19, Gravenbech a trecut milimetric pe langa o reluare cu capul care anunta reusita de "1-0". Balgradean a fost salvat de imprecizia la finalizare a lui Gravenberch, intr-o faza in care nu a schitat vreun gest.

Cinci minute mai tarziu, Veselovsky a fost salvat de bara transversala a portii la lovitura de cap a aceluiasi Nuno Rocha. Brazilianul Madson s-a confruntat cu aceeasi problema, in urma unei lovituri libere executate in forta, la care stalpul din stanga lui Veselovsky avea sa se opuna.

Cu zece minute inainte de pauza, Gravenberch l-a culcat pe Balgradean din afara careului, iar Viveiros nu a putut sa profite de respingerea in fata a portarului Craiovei deoarece se afla in afara jocului.

Prima repriza s-a incheiat cu o noua ocazie uriasa pentru craioveni, dupa ce Madson l-a luat la tinta din 3-4 metri pe Veselovsky.

In minutul 49, oltenii au primit un autogol in contul ratarilor din prima parte. Nuno Rocha a centrat cu exteriorul de pe partea stanga, iar mingea s-a lovit de Musat si a izbit plasa.

CSU si-a dublat avantajul, in minutul 64, la capatul unei faze ca in curtea scolii. Ramas singur cu Veselovsky, Bancu a trimis pe langa portarul lui "U", modificand din nou tabela de pe Cluj Arena.

Spre final, Ciupe l-a intins pentru prima data pe Balgradean cu un sut frumos din afara careului, care a trecut putin pe langa bara din stanga.

CSU a ramas fara capitan, dupa ce Brandan a primit al doilea cartonas galben, in prelungiri, pentru trageri de timp.

U. Cluj: Veselovsky – Ciupe, Bratu (Ninu 26), Neag, Musat – Costin, Bucsa, Kovacs (Stojanovic 46), Boutadjine, Gravenberch (Achim 68), Viveiros.
Rezerve: Panagopoulos, Jovanovic, Ninu, Cristocea, Stojanovic, F. Achim, Martins.
Antrenor: George Ogararu

CSU: Balgradean – Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu – Brandan, Madson, Tirnacop (Varga 58) – Bancu, Nuno Rocha (Plesan 90+3), Bawab (Baluta 87).
Rezerve: Brac, Velcovici, Baluta, Herghelegiu, Plesan, Varga, Avramia.
Antrenori: Sorin Cartu, Emil Sandoi

Arbitru: Adrian Comanescu

Cartonase galbene: R. Costin 70, Neag 82, Viveiros 90+2/ Varga 63, Brandan 82, Nuno Rocha 84, Madson 89