Stranieri

Primele minute jucate de Chiriches in noul sezon de Serie A

Fundasul Vlad Chiriches a bifat, sambata seara, primele lui minute in tricoul lui Napoli in partida cu AC Milan din etapa a 2-a a campionatului italian Serie A.

Rezerva la inceputul meciului, Chiriches a intrat pe teren in minutul 88 in locul lui Raul Albiol, dupa ce acesta s-a ales cu pometele spart de o intrare cu cotul a paraguayanului Gomez.

Chiriches a bifat sase minute pana la finalul intalnirii si nu a avut nicio faza notabila, fiind doar sifonat de o intrare a lui Lapadula, atacant adus de Milan de la nou-promovata Pescara in pauza de vara.

Napoli s-a impus in final, cu 4-2, la capatul unui meci nebun in care Milan a revenit de la 0-2 la pauza si a restabilit egalitatea, pentru ca in final sa incheie partida cu doi eliminati.

Polonezul Milik, jucatorul adus de la Ajax sa-l inlocuiasca pe Gonzalo Higuain, a reusit o dubla in prima repriza. Niang si Suso cu un sut fabulos din afara careului au egalat scorul in partea secunda.

Echilibrul s-a frant decisiv in finalul partidei dupa golul de 3-2 marcat de Napoli prin Callejon. Belgianul Maartens l-a intins pe Donnarruma cu un sut la coltul lung, iar Callejon pe faza la bara a doua avea sa impinga mingea in poarta.

Kucka si Niang au fost eliminati pentru gesturi nesportive, iar Milan a mai incasat un gol in ultimele secvente la o faza biazara in care Romagnoli a respins cu mana de pe linia portii.