Stranieri

MINUT cu MINUT Reghecampf si Pintilii in finala Ligii Campionilor Asiei: Al Hilal - Sydney Wanderers 0-0

Laurentiu Reghecampf a jucat, sambata seara, cu trofeul pe masa in mansa secunda a finalei Ligii Campionilor Asiei contra australienilor de la Sydney Wanderers. In tur a fost 1-0 pentru echipa de la Antipozi, dar pentru australieni a fost un retur sufocant pe cea mai mare arena din Arabia Saudita, King Fadh International Stadium, care are o capacitate de 70.000 de locuri. Mihai Pintilii a fost titular la Al Hilal.

FINAL Al Hilal - Sydney Wanderers 0-0 (0-1 la general)

Final de meci. Reghecampf si Pintilii pierd finala Ligii Campionilor Asiei.

Min.90 - Cinci minute de prelungire.

Min.85 - Mingea deviata de Covic se scurge agonizant pe langa poarta australiana. Reghe face apel la suporteri. Atmosfera este oricum foarte tensionata.

Min.81 - Covic scoate providential de la coltul scurt. Asistam la un asediu total din partea lui Al Hilal.

Min.77 - Capitanul oaspetilor, Topor-Stanley, respinge in corner sutul trimis de Al Khatani. Inca o ocazie mare ratata de formatia lui Reghecampf. Mingea pur si simplu nu vrea sa intre in poarta.

Min.74 - Al Khatani reia periculos cu capul. Covic retine fara probleme.

Min.70 - Arbitrul japonez Nishimura ii priveaza pe cei de la Al Hilal de un penalty clar ca lumina soarelui. Intrare neregulamentara a lui Covic la Al Faraj. Nishimura este acel arbitru care a acordat penalty gratuit Braziliei in meciul cu Croatia din deschiderea Cupei Mondiale 2014.

Min.61 - Ocazie uriasa ratata de Al Khatani. Reluare din zece metri putin pe langa poarta.

Min.57 - Reghe muta ofensiv si-l introduce in teren pe Al Khatani, unul dintre cei mai cunoscuti atacanti din istoria recenta a lui Al Hilal.

Min.54 - Arbitrul japonez irita publicul cu o noua interventie discutabila. A fost o cadere in marginea careului.

Min.49 - Pintlii scoate lovitura libera in preajma careului advers. Se grabesc jucatorii lui Al Hilal si Al Faraj este surprins in offside.

Min.46 - Partea secunda incepe cu o faza fixa la poarta oaspetilor. Neves cauta coltul scurt cu un sut de la 25 metri, dar Covic este atent si retine fara probleme.

20:33 S-a reluat meciul de la Ryadh.

Pauza la Ryadh. 0-0 dupa primele 45 de minute, scor la care formatia australiana castiga trofeul.

Min.45 - Al Abed cade in careulul advers, dar nu se acorda nimic. Reghecampf este un car de nervipe margine.

Min.42 - Neves reia cu capul peste poarta din interiorul careului in urma unui corner de pe stanga.

Min.36 - Mare sansa de gol pentru Al HIlal dupa o cursa pe stanga a lui Al Faraj. Brazilianul Neves a fost blocat de Topor-Stanley in momentul sutului.

Min.30 - Ocazie buna de aceasta data pentru Al Hilal la sutul lui Neves din marginea careului. Pasa a venit de la Pintilii.

Min.27 - Pericol la poarta australienilor, insa in cele din urma mingea este deviata in corner. Gazdele au solicitat si un penalty pentru un presupus hent.

Min.15 - Posesie superioara a balonului pentru echipe lui Reghecampf, dar lipsesc pana acum ocaziile.

19:30 A inceput meciul de la Ryadh. In tribune sunt 70.000 de spectatori, iar atmosfera este una coplesitoare.

Al Hilal: Al Sdairy – Al Faraj, Digao, Kwak, Al Shahrani – Khariri, Pintilii – Al Abed, Thiago Neves, Al Dossari – Al Shamrani.

Sydney Wanderers: Covic – Cole, Hamil, Topor-Stanley, Golec – Poljak, La Rocca – Bridge, Appiah-Kubi, Haliti – Santalab.