Stranieri

Costel Galca a luat patru de la FC Barcelona

A doua intalnire a lui Costel Galca cu FC Barcelona, rivala locala din capitala Cataluniei, s-a soldat cu un esec usturator pentru cei de la RCD Espanyol.

Formatia pregatita de Galca a condus cu 1-0 pe Nou Camp in prima mansa a sferturilor Cupei Regelui Spaniei, dar pana la final Barcelona a impins jocul spre poarta lui Espanyol si a punctat de patru ori.

Caicedo deschidea scorul in minutul 9 la capatul unui contraatac, dar bucuria echipei lui Galca nu a durat decat patru minute.

Messi a adus egalarea si tot el a adus-o pe Barcelona in avantaj cu un sut in forta direct din lovitura libera.

Acelasi Messi pasa decisiv dupa pauza pentru golul de 3-1 marcat de Pique, iar Luis Suarez inchidea tabela in finalul intalnirii.

Espanyol a incheiat meciul cu doi jucatori mai putin pe teren, Perez (72) si Diop (76) fiind eliminati.

Cele doua echipe s-au mai intalnit si pe 2 ianuarie in campionat pe terenul lui Espanyol, cand echipa lui Galca a scos un 0-0 eroic. Peste doar o saptamana pe acelasi teren va avea loc returul confruntarii din sferturile Cupei Regelui Spaniei.