Stranieri

Adrian Mutu a debutat in India din postura de rezerva

Atacantul Adrian Mutu si-a facut, luni, debutul la noua sa echipa FC Pune City in Super Liga de fotbal a Indiei.

Mutu, 36 ani, a inceput meciul ca rezerva si a intrat pe teren in minutul 61 in locul turcului Tuncay Sanli.

De sapte minute a avut nevoie fost atacant de la Inter, Parma, Chelsea sau Fiorentina pentru a se face remarcat. Mutu a pasat pe dreapta la Israil Gurung, jucator indian, iar centrarea acestuia a fost deviata in poarta de un jucator advers.

In final FC Pune City a invins, acasa, pe FC Mumbai City, echipa la care a jucat ultimul sfert de ora si Nicolas Anelka, cu 3-1.

Acesta a fost primul meci jucat de Mutu dupa mai bine de un an, acesta intrand ultima oara pe teren la partida Pandurii-Petrolul in 15 septembrie 2014.

Mutu a declarat recent ca participarea in campionatul Indiei reprezinta o provocare uriasa pentru el si ca trage sperante sa prinda lotul Romaniei pentru EURO 2016, in eventualitatea in care tricolorii ajung la turneul final.