Serie A

S-a jucat titlul in Serie A dupa Lazio - Milan 0-3?

AC Milan a castigat, cu 3-0, pe terenul lui Lazio Roma, sambata seara, si cei de la Juventus pot pune linistiti sampania la rece pentru sarbatorirea unui nou titlu in Serie A.

Lazio avea nevoie de victorie ca de aer pentru a ramane in plasa liderului si a pastra suspansul.

S-a trezit insa cu o echipa AC Milan motivata de obtinerea unui loc in Europa League, iar echipa lombarda rezolvase in mare parte soarta celor trei puncte inca din prima repriza.

Calhanoglu a deschis scorul din pasa lui Ibrahimovic in minutul 23, pentru ca atacantul suedez sa dubleze avantajul in minutul 34 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Rebic avea sa inchida tabela in minutul 59.

Titular la gazde, Stefan Radu a fost inlocuit in minutul 55 cu Vavro.

Juventus are 7 puncte in fata lui Lazio cu opt etape ramase de disputat din actualul sezon dupa 4-2 in derby-ul local cu Torino.

Milan a urcat provizoriu pe locul sase in clasament, ultimul care asigura prezenta in preliminariile Europa League.

O pozitie care mai este vizata si de Napoli, echipa care se dueleaza duminica cu AS Roma, formatia de pe locul cinci.