Serie A

Milan invinge Parma dupa un meci nebun. Menez, executie de pus in rama

AC Milan sub comanda lui Pippo Inzaghi este o echipa super ofensiva, a carei mentalitate este sa marcheze cu un gol mai mult decat adversara, daca se poate.

Si la Parma, duminica seara, Milan a reusit o victorie spectaculoasa, nu atat prin scorul afisat pe tabela, cat prin maniera si executia francezului Jeremy Menez de la golul cinci.

Milan a deschis scorul prin Bonaventura, noul venit la echipa, dar Cassano avea sa egaleze din pasa lui Jorquera.

Honda si Menez din penalty au stabilit scorul pauzei. La sase minute dupa reluarea jocului acelasi Jorquera a mai oferit o pasa decisiva pentru Felipe (2-3), dupa care Milan a ramas in inferioritate numerica.

Bonera s-a aparat cu mana la o centrare in afara propriului careu si a luat drumul vestiarelor pentru cumul de cartonase galbene.

Milan a raspuns taios pe contraatac si De Jong a punctat in inferioritate numerica (2-4). Dupa cinci minute Parma reducea din nou din diferenta prin Lucarelli, insa faza meciului avea sa fie creata de Menez.

Jucatorul care nu si-a masi gasit loc langa vedetele lui PSG este noul idol al suporterilor milanezi dupa golul marcat in poarta lui Mirante.

Francezul l-a depasit pe portarul advers, si-a facut loc printre acesta si bara din stanga pentru a traversa intreg careul mic inainte de a inscrie cu calcaiul dintr-o pozitie imposibila. Un gol cum rar se poate vedea.

Milanezii nu au scapat de emotii si au trait finalul cu pulsul la 120 dupa ce Diego Lopez, fostul portar titular de la Real Madrid, a comis o gafa monumentala in minutul 89.

La o pasa banala a lui De Sciglio, portarul spaniol a gafat si mingea a intrat in poarta ceva in genul “tontogolului” marcat de Banel Nicolita pe Santiago Bernabeu in acel celebru Real Madrid-Steaua din Liga Campionilor.