Serie A

Juventus mentine avansul de noua puncte in fata Romei

Confruntarea directa dintre cele doua echipe gazduita luni seara de Stadio Olimpico nu a schimbat cu nimic datele problemei in fruntea clasamentului din Serie A.

Remiza scor 1-1 inregistrata la final mentine avansul de noua puncte pe care Juventus il are in fata principalei urmaritoare din Cetatea Eterna.

Meciul de luni seara a fost un derby in adevaratul sens al cuvantului, suporterii gazdelor realizand o atmofsfera incendiara la propriu in inaintea primului fluier, dar si pe parcursul meciului.

Chiar si asa, Juventus a marcat prima prin argentinianul Carlos Tevez din lovitura libera, faza care a fost precedata de eliminarea grecului Vasilios Torosidis.

Roma a reusit in cele din urma egalarea prin Seydou Keita cu 12 minute inaintea finalul, dar Juventus a tinut de rezultat si se apropie cu pasi mari spre al patrulea titlu consecutiv in Serie A.

Meciul de pe Olimpico a inceput cu o intarziere de 15 minute in semn de solidaritate cu jucatorii formatiei AC Parma, echipa aflata aproape de faliment.