Serie A

Juventus in deriva dupa a doua infrangere la rand

Pentru prima data in istoria clubului, Juventus a pierdut primele doua meciuri de campionat ale sezonului.

Dupa 0-1 pe teren propriu cu Udinese in prima etapa, echipa lui Max Allegri a cedat, duminica seara, in deplasare cu AS Roma, scor 1-2.

Pjanic a deschis scorul in minutul 61 dintr-o superba lovitura libera din afara careului, iar bosniacul Dzeko a majorat avantajul gazdelor cu 11 minute inaintea finalului in urma lovituri de cap.

Juventus a redus din diferenta in minutul 87 prin Dybala, dar Batrana Doamna nu a mai avut puterea sa a evita infrangerea.

Castigatoare a titlului in Italia sezonul trecut cu un avans de 17 puncte, Juventus acuza din plin cele trei pierderi majore din pauza competitionala: Andrea Pirlo, Arturo Vidal si Carlos Tevez.

De altfel, Juventus are cel mai slab debut de sezon pentru o campioana, cu doua infrangeri la rand, de la Bologna in sezonul 1941/42.

Adus de la Atletico Madrid, croatul Mario Mandzukic inca nu s-a adaptat la rigorile fotbalului italian si nu a aratat prea multe pe Olimpico, iar ultima achizitie, Juan Cuadrado, a avut la dispozitie doar 15 minute pentru a incerca ceva, fara insa a avea prea mult succes.

De cealalta parte, AS Roma se anunta o candidata certa la obtinerea titlului in Serie A.

Alte rezultate din Serie A, etapa a 2-a:

Atalanta-Frosinone 2-0

Carpi-Inter Milano 1-2

Chievo-Lazio 4-0

Genoa-Verona 2-0

Napoli-Sampdoria 2-2 (Vlad Chiriches n-a facut parte din lotul gazdelor)

Torino-Fiorentina 3-1 (Ciprian Tatarusanu a fost integralist la oaspeti)

Udinese-Palermo 0-1

AC Milan-Empoli 2-1

Bologna-Sassuolo 0-1

Chievo conduce in clasament, cu 6 puncte, la egalitate cu alte patru formatii, Torino, Inter, Sassuolo si Palermo.