Serie A

Inter o umileste pe Milan in Derby della Madonnina

Victorie fara dubii pentru Inter Milano in derby-ul local cu AC Milan, scor 2-0, intr-un meci din etapa a 4-a in Serie A.

Inter a dominat inceputul meciului si Lukaku a ratat deschiderea scorului in minutul 18 la o faza singur cu Donnarruma. Sut pe jos parat de portarul Milanului.

Replica palida din partea rossonerilor un minut mai tarziu prin sutul lui Suso pe langa poarta.

Ocazie monumentala ratata de Inter minutul 20. Mai intai Martinez l-a pus la incercare pe Donnarruma si D'Ambrosio, pe urmarire, a luat bara la tinta.

Inter a continuat sa domine si in minutul 35 formatia vizitatoare a avut un gol anulat pentru offside la Martinez. Faza initiala creata de D'Ambrosio, jucator care l-a incercat serios pe Donnarruma cu o foarfeca laterala.

Gol anulat pentru Inter în minutul 48 la un sut al lui Brozovic. Arbitrul de centru a consultat reluarea oficiala la marginea terenului și în cele din urma a validat reusita oaspetilor. S-a crezut initial ca Martinez, aflat în offside, a influențat faza, dar nici vorba de așa ceva.

În continuare echipa lui Antonio Conte a dictat ritmul și belgianul Lukaku a făcut 2-0 cu o lovitura de cap de lângă Romagnoli în minutul 78.

Pana la final Interul a mai avut doua ocazii la suturile în bara trimise de Politano, respectiv Candrva.

O bara a avut și Milan la pătrunderea francezului Theo Hernandez, în rest formatia considerată gazda fiind dominata și subordonata aproape total de marea rivala citadina.

Inter își păstrează astfel procentajul de suta la suta în Serie A după primele patru etape, în timp ce pentru Milan se anunța un nou sezon cenusiu.

AC Milan: G Donnarumma; Conti, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez (Theo Hernandez 71); Kessie, Biglia, Calhanoglu (Paqueta 64); Suso, Piatek, Leao (Rebic 82);

Internazionale Milano: Handanovic; Godin, De Vrij, Skriniar; D’Ambrosio, Barella (Candreva 81), Brozovic, Sensi (Vecino 71), Asamoah; Lautaro Martinez (Politano 76), R Lukaku.