Serie A

Alexandru Mitrita, primul meci ca titular in Serie A pentru Pescara

Mijlocasul Alexandru Mitrita a bifat, duminica, prima sa aparitie in primul 11 al echipei Pescara intr-un meci din Serie A.

Jucatorul in varsta de 21 ani format la Academia Gheorghe Hagi a evoluat titular pentru echipa de la Adriatica in deplasarea cu Genoa.

Mitrita a jucat in spatele varfului si a fost inlocuit in minutul 64 cu italianul Verre.

Genoa-Pescara s-a incheiat 1-1 in conditiile in care gazdele au evoluat cu doi jucatori mai putin dupa eliminarile lui Edenilson pentru cumul de cartonase galbene si respectiv Pandev, eliminat direct.

Golul celor de la Genoa a fost marcat de Giovanni Simeoni (21 ani), nimeni altul decat fiul lui Diego Simeone, antrenorul lui Atletico Madrid.

Pentru Pescara a inscris albanezul Memushaj cu cinci minute inaintea finalului partidei.

Alte rezultate din Serie A:

Inter - Bologna 1-1
Lazio - Emopoli 2-0
Sassuolo - Empoli 1-0
Torinio - Roma 3-1

Duminica de la 21:45 se joaca Fiorentina-AC Milan, meci in care Ianis Hagi face parte din lotul toscanilor alaturi de Ciprian Tatarusanu.