Gimnastica artistica - paralele masculin - Andrei Vasile Muntean a ocupat locul 6 - cu 15.600 puncte;
Lupte Greco-romane
- 98 kg masculin - Alin Alexuc-Ciurariu - In meciul pentru medalia de bronz a pierdut cu in 0-4 in fata turcului Cenk Ildem, dupa ce in recalificari a castigat cu 3-0 in fata italianului Daigoro TIMONCINI, in sferturile de finala a pierdut cu 0-8 in fata armeanului Artur Aleksanyan, iar in Optimi l-a invins cu 3-2, pe egipteanul Elsaid Moustafa Hamdy Abdelwahab;
- 66 kg masculin - Ion Iulian Panait, in calificari a fost invins, cu 2-4, de rusul Islam-Beka Albiev.
Atletism: saritura lungime, feminin: Alina Rotaru - a sarit 6.40 m, nu s-a calificat in finala
Gimnastica artistica - barna feminin
Catalina Ponor Locul 7 - 14.000 puncte, in FINALA
Gimnastica artistica - sarituri masculin
Marian Dragulescu Locul 4 - cu 15.449 puncte, in FINALA, la egalitate de puncte cu japonezul Kenzo SHIRAI, cel de-al treilea clasat, dar cu note mai mici la executie
Atletism - triplusalt masculin
Marian Oprea - In calificari a avut trei sarituri depasite si a parasit competitia
Haltere - +75 kg feminin
Andreea Aanei - Locul 8 - cu un total de 265 kg (120 kg - la smuls si 145 - la ridicat)
Handbal - meci feminin
in Grupa A, Norvegia - Romania 28-27
Atletism - maraton feminin
Paula Claudia Todoran - Locul 101 - cu timpul 2:48:54
Elena Daniela Cirlan - Nu a terminat cursa
Box - +91 kg masculin
Mihai Nistor - Turul 2 - a fost invins la decizie (1-2) de iordanianul Iashaish Hussein, desi acesta din urma a fost numarat de doua ori
Atletism
400 m feminin - Bianca Denisa Razor - Locul 33 - cu timpul 52.42 - nu s-a calificat in Semifinala
3000 m obstacole feminin - Ancuta Bobocel - Locul 38 - cu timpul 9:46.28 - nu s-a calificat in FINALA
Canotaj - opt rame cu carmaci (8+) feminin - Madalina Beres, Andreea Nicoleta Boghian, Adelina Maria Bogus, Roxana Gabriela Cogianu, Daniela Druncea, Laura Oprea, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Ioana Strungaru - Medalie de bronz - cu timpul 6:04.10
Atletism
triplusalt feminin - Cristina Ioana Bujin - Locul 30 - cu 13.38 m - nu s-a calificat in FINALA
triplusalt feminin - Elena Andreea Panturoiu - Locul 16 - cu 14.00 m - nu s-a calificat in FINALA
Tenis - dublu mixt - Irina Camelia Begu, Horia Vlad Tecau - Locul 5 in Turul 1, au pierdut cu 4-6, 5-7 in fata cehilor Lucie Hradecka /Radek Stepanek
Atletism - 1500 m feminin - Florina Pierdevara - Locul 25 - in Serii cu timpul 4:11.55 - nu s-a calificat in Semifinale
Tenis - dublu masculin - Florin Mergea, Horia Vlad Tecau - Medalie de argint - au pierdut in finala cu 2-6,6-3,4-6, in fata spaniolilor Rafael Nadal/ Marc Lopez
Haltere - 85 kg masculin - Gabriel Sincraian - Medalie de bronz cu un total de 390 kg (173 kg - la smuls si 217 kg - la aruncat)
Handbal - meci feminin - in Grupa A, ROMANIA - Spania 24-21
Judo - +100 kg masculin - Ilie Daniel Natea - in Optimile de finala, a pierdut in fata uzbecului Abdullo TANGRIEV, dupa ce pe Tabloul de 32 a castigat prin ippon in fata thailandezului Kunathip YEA-ON - a fost eliminat din competitie
Tenis de masa - echipe feminin - Daniela Dodean - In Turul 1, Romania – Coreea de Nord 2-3: Elizabeta Samara - Jihee JEON 0-3; Daniela Dodean - Hyowon SUH 3-0; Bernadette Szocs/Daniela Dodean - Jihee Jeon/ Yang Haeun 1-3; Elizabeta Samara-Yang Haeun 3-1; Bernadette Szocs - Hyowon Suh 2-3. Romania paraseste competitia
Elizabeta Samara - In Turul 1, Romania – Coreea de Nord 2-3: Elizabeta Samara - Jihee JEON 0-3; Daniela Dodean - Hyowon SUH 3-0; Bernadette Szocs/Daniela Dodean - Jihee Jeon/ Yang Haeun 1-3; Elizabeta Samara-Yang Haeun 3-1; Bernadette Szocs - Hyowon Suh 2-3. Romania paraseste competitia
Bernadette Cynthia Szocs
In Turul 1, Romania – Coreea de Nord 2-3: Elizabeta Samara - Jihee JEON 0-3; Daniela Dodean - Hyowon SUH 3-0; Bernadette Szocs/Daniela Dodean - Jihee Jeon/ Yang Haeun 1-3; Elizabeta Samara-Yang Haeun 3-1; Bernadette Szocs - Hyowon Suh 2-3. Romania paraseste competitia
Canotaj
- doi rame (2-) feminin - Madalina Beres, Laura Oprea - Locul 3 in Finala B, cu timpul 7:19.63
- Canotaj - dublu vasle ctg. usoara (L2x) feminin - Gianina Elena Beleaga, Ionela Livia Lehaci - Locul 2 -in Finala B, cu timpul 07:24:61
Scrima - spada echipe feminin
Loredana Dinu, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Ana Maria Florentina Popescu
Medalie de aur In FINALA, Romania – China 44-38: Ana Maria Popescu - Yiwen Sun 1-0 (releu 1), Simona Pop – Anqi Xu 4-4 (releu 2), Simona Gherman - Yujie Sun 4-2 (releu 3), Simona Pop - Yujie Sun 1-3 (releu 4), Ana Maria Popescu - J. Hao 4-0 (releu 5), Simona Gherman - Anqi Xu 7-5 (releu 6), Loredana Dinu - J. Hao 3-2 (releu 7), Simona Gherman - Yiwen Sun 6-9 (releu 8), Ana Maria Popescu - Anqi Xu 14-13 (releu 9).
Tenis - dublu mixt - Irina Camelia Begu, Horia Vlad Tecau - Turul 1 - i-au invins cu 4-6, 7-6(1), 10-8 la tie-break, pe polonazii Agnieszka Radwanska/ Lukasz Kubot
Inot - 50 m liber masculin - Norbert Trandafir - Locul 14 - in Semifinala, cu timpul 21.99
Tenis - dublu mixt - Florin Mergea, Monica Niculescu - S-au retras din competitie
Scrima - spada echipe feminin - Loredana Dinu, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Ana Maria Florentina Popescu - Medalie de aur In FINALA, Romania – China 44-38: Ana Maria Popescu - Yiwen Sun 1-0 (releu 1), Simona Pop – Anqi Xu 4-4 (releu 2), Simona Gherman - Yujie Sun 4-2 (releu 3), Simona Pop - Yujie Sun 1-3 (releu 4), Ana Maria Popescu - J. Hao 4-0 (releu 5), Simona Gherman - Anqi Xu 7-5 (releu 6), Loredana Dinu - J. Hao 3-2 (releu 7), Simona Gherman - Yiwen Sun 6-9 (releu 8), Ana Maria Popescu - Anqi Xu 14-13 (releu 9).
Tenis - dublu mixt - Irina Camelia Begu, Horia Vlad Tecau - Turul 1 - i-au invins cu 4-6, 7-6(1), 10-8 la tie-break, pe polonazii Agnieszka Radwanska/ Lukasz Kubot
Inot - 50 m liber masculin Norbert Trandafir - Locul 14 - in Semifinala, cu timpul 21.99
Tenis - dublu mixt - Florin Mergea, Monica Niculescu - S-au retras din competitie
Canotaj:
- Opt rame cu carmaci (8+) feminin - Madalina Beres, Andreea Nicoleta Boghian, Adelina Maria Bogus, Roxana Gabriela Cogianu, Daniela Druncea, Laura Oprea, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Ioana Strungaru - locul 2, in recalificari, cu timpul 6:32.63 - s-au calificat in FINALA
- Dublu vasle ctg. usoara (L2x) feminin - Gianina Elena Beleaga, Ionela Livia Lehaci - locul 4 in semifinala 1, cu timpul 7:21.38 - au ratat calificarea in Finala A, unde se da lupta pentru medalii
- Doi rame (2-) feminin - Madalina Beres, Laura Oprea, locul 4, in Semifinala 1, cu timpul 7:29.20 - au ratat calificarea in Finala.
Haltere - 69 kg feminin - Florina Sorina Hulpan - Accidentata, nu a terminat competitia
Scrima - sabie individual masculin - Tiberiu Alexandru Dolniceanu - In Sferturile de finala a pierdut cu 10-15 in fata ungurului Aron Szilagyi, campion olimpc en-titre, dupa ce in Optimi l-a invins cu 15-13 pe belgianul Seppe van Holsbeke
Inot - 200 m spate masculin - Robert Andrei Glinta - Locul 18 - cu timpul 1:57.91 - nu s-a calificat in Semifinale
Inot - 100 m liber feminin - Ana Iulia Dascal - Locul 36 - cu timpul 58.72
Scrima - sabie individual masculin - Tiberiu Alexandru Dolniceanu - Locul 5 Tabloul de 32 - l-a invins, cu 15-7, pe chinezul Wei SUN - s-a calificat in Optimile de finala
Handbal - meci feminin - In Grupa A - ROMANIA - Muntenegru 25-21
Haltere - 77 kg masculin - Dumitru Captari - Nu a terminat competitia
Scrima - floreta individual feminin - Malina Elena Calugareanu - Locul 34 Tabloul de 64 - a fost invinsa de Beatriz Ana Bulcao (Brazilia) cu 12-15
Tenis - dublu masculin - Florin Mergea, Horia Vlad Tecau - In Sferturile de finala, i-au invins cu 6-4, 5-7, 6-2, pe brazilienii Marcelo Melo/ Bruno Soares
Tenis
- dublu masculin - Florin Mergea, Horia Vlad Tecau - In Sferturile de finala, i-au invins cu 6-4, 5-7, 6-2, pe brazilienii Marcelo Melo/ Bruno Soares
- dublu feminin - Cristina Andreea Mitu, Ioana Raluca Olaru - In Turul 2, au fost invinse, cu 1-6, 4-6, de rusoaicele Ekaterina Makarova/ Elena Vesnina
Inot - 100 m liber masculin - Marius Radu - Locul 7 - In Seria 5, cu timpul 49.57 - a ratat calificarea in Semifinale
Canotaj - patru rame (4-) masculin - Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Andrei Gontaru - Locul 4 - in Recalificari, cu timpul 6:39.64, nu s-au calificat in Semifinale
- dublu vasle ctg. usoara (L2x) feminin - Gianina Elena Beleaga, Ionela Livia Lehaci - Locul 1 - in Recalificari, cu timpul 8:00.47 - s-au calificat in Semifinalele A/B (raman in lupta pentru medaliile olimpice)
- doi rame (2-) feminin - Madalina Beres, Laura Oprea - Locul 1 - in Recalificari cu timpul 7:55.25, s-au calificat in Semifinale
- doi rame (2-) masculin - George Alexandru Palamariu, Cristi Ilie Pirghie - Locul 6 - in Semifinala 1, cu timpul 6:48.17 - s-au calificat in Finala B
Inot - 100 m spate masculin - Robert Andrei Glinta - Locul 8 - in FINALA, cu timpul 53.34
Tenis de masa - simplu masculin - Adrian Crisan - Turul 4 - a fost invins cu 0-4, de chinezul Jike ZHANG
Canotaj:
Patru rame (4-) masculin - Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Andrei
Gontaru - Locul 4 - in Seria 1, cu timpul 6:02.56 - merg in Recalificari
Doi rame (2-) feminin - Madalina Beres, Laura Oprea - Locul 5 - in Seria 3 - cu timpul 7:18.16 - merg in recalificari
Opt rame cu carmaci (8+) feminin - Madalina Beres, Andreea Nicoleta Boghian, Adelina Maria Bogus, Roxana Gabriela Cogianu, Daniela Druncea, Ioana Raluca Olaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Ioana Strungaru - Locul 3 - in Seria 2, cu timpul 6:16.24 - merg in Recalificari;
Dublu vasle ctg. usoara (L2x) feminin - Gianina Elena Beleaga, Ionela Livia Lehaci - Locul 3 - in Seria 2, cu timpul 7:07.29 - merg in Recalificari;
Judo, 57 kg feminin - Corina Oana Caprioriu - in meciul pentru medalia de bronz a fost invinsa de potugheza Telma MONTEIRO, dupa ce in semifinala a pierdut in fata braziliencei Rafaela Silva. In sferturile de finala a invins-o pe Chen-Ling LIEN (Taipei), dupa ce in opimile a invins-o pe Nora GJAKOVA (Kosovo)
Tenis:
Dublu masculin - Florin Mergea/Horia Vlad Tecau – in Turul 2 i-au invins cu 6-3, 7-6(9), pe mexicanii Santiago Gonzalez/ Miguel-Angel Reyes-Varela;
Tenis de masa:
Simplu feminin - Daniela Dodean – in Turul 3 a fost invinsa, cu 0-4, de japoneza Ai Fukuhara;
Simplu masculin - Adrian Crisan – in Turul 3, l-a invins pe Sangsu Lee (Coreea de Sud)
Tir - 10 m pusca aer comprimat masculin - Alin George Moldoveanu - Locul 19 - cu 622.7 - nu s-a califiat in FINALA
Handbal – in Grupa A, Brazilia – ROMANIA 26-13
Inot
Stafeta 4x100 m liber masculin – Alin Coste, Daniel Macovei, Marius Radu, Norbert Trandafir - Locul 15 - cu timpul 3:17.03;
100 m spate masculin – Robert Andrei Glinta - cu 53. 34 – nou record national, s-a calificat in FINALA; dupa ce s-a clasat pe locul 2 in Seria 4, cu 53:51 si a intrat in semifinala cu al 9-lea timp;
Judo, 52 kg feminin – Andreea Stefania Chitu – in sferturile de finala a fost invinsa de Odette Ciuffrida (Italia), dupa ce in Optimi a invins-o prin ippon pe Laura Gomez (Spania). In Recalificari a fost invinsa de brazilianca Erika Miranda si a iesit din cursa pentru medalia de bronz;
Tenis de masa:
Simplu masculin – Adrian Crisan – in Turul 2 l-a invins, cu 4-3, pe francezul Emmanuel Lebesson;
Ovidiu George Ionescu – in Turul 2 l-a invins, cu 4-1, pe austriacul Robert Gardos;
Simplu feminin – Elizabeta Samara – in Turul 3 a fost invinsa cu 0-4 de chinezoaica Ning Ding;
Tenis
Simplu feminin:
Irina Camelia Begu – in Turul 1 a fost invinsa, cu 4-6, 6-3, 3-6, de japoneza Nao Hibino;
Andreea Mitu – in Turul 1, a fost invinsa, cu 2-6, 2-6 de Garbine Muguruza (Spania);
Dublu feminin:
Irina Camelia Begu /Monica Niculescu – in Turul 1 au fost invinse, cu 7-5, 4-6, 3-6, de Hao-Ching CHAN /Yung-Jan CHAN Chan (Taipei)
Andreea Mitu /Raluca Olaru – Turul 1 - au castigat cu 6-3, 6-4 in fata Timea Babos/ Reka-Luc Jani ( Ungaria);
Gimnastica artistica – Catalina Ponor – in calificari a obtinut 14.900 la barna si s-a calificat in FINALA cu a cincea nota, iar la sol - 14.200 (a treia rezerva pentru Finala).
Canotaj - doi rame (2-) masculin - George Alexandru Palamariu, Cristi Ilie Pirghie - Locul 3 - in Seria 2 – s-au calificat direct in Semifinale
Ciclism - fond sosea, individual masculin - Serghei Tvetcov - Locul 123
Judo - 48 kg feminin - Elena Monica Ungureanu In 16-imi - eliminata de belgianca Charline Van Snick
Scrima - spada individual feminin
Ana Maria Florentina Popescu – a fost eliminata in optimile de finala de sud coreeanca Injeong Choi (8-15), dupa ce in faza anterioara a invins-o frantuzoaica Auriane Mallo (15-8)
Simona Cristina Gherman - Tabloul de 32- eliminata de frantuzoaica Lauren Rembi (10-13)
Simona Pop - Tabloul de 64 – eliminata de canadianca Leonora Mackinnon (10-15)
Tenis - dublu masculin
Horia Vlad Tecau, Florin Mergea - Turul 1 - i-au invins cu 6-3, 6-2, pe argentinienii Federico Delbonis - Guillermo Duran
Tenis - simplu feminin
Monica Niculescu - Turul 1 - a invins-o, cu 6-2, 6-3, pe Veronica Cepede Royg (Paraguai)
Tenis de masa - simplu feminin
Daniela Dodean - Turul 1 - a invins-o, cu 4-0, pe indianca Mouma Das, Turul 2 - a invins-o cu 4-1 pe poloneza Qian Li
Eliza Samara - Turul 2 - a invins-o, cu 4-0, pe brazilianca Lin Gui
Tenis de masa – simplu masculin
Adrian Crisan - Turul 1- l-a invins pe indianul Sharath Kamal Achanta cu 4-1
Ovidiu Ionescu - Turul 1 – l-a invins pe iranianul Nima Alamian cu 4-1
HANDBAL Echipe feminin, Grupe
Romania – Angola 19-23
GIMNASTICA Calificari:
Marian Dragulescu s-a calificat in finala la sarituri, cu a cincea nota, 15.283 (15.133 si 15.433). La sol acesta a obtinut 12.800 si la bara fixa 12.166
Andrei Muntean s-a calificat in finala la paralele, cu a opta nota, 15.466. Acesta a ocupat locul 36 la individual compus, cu un total de 83.865 puncte (sol - 13.733, cal cu manere 12.500, inele - 13.700, sarituri -14.633, paralele - 15.466 si bara fixa 13.833