La Liga

FC Barcelona purtata pe val de cei trei magnifici: Messi, Neymar si Suarez

La o saptamana dupa ce umilea Real Madrid pe Santiago Bernabeu in El Clasico si la doar cateva zile dupa ce administra sase goluri celor de la AS Roma in Liga Campionilor, FC Barcelona a facut o noua victima.

Este vorba de bascii de la Real Sociedad, echipa care a incasat de asemenea patru goluri in duelul de pe Nou Camp.

Neymar a deschis balul la jumatatea primului mitan cu un sut la coltul scurt din centrarea lui Dani Alves din flancul drept.

Acelasi Alves a pasat decisiv si pentru golul superb de 2-0 marcat de Luis Suarez cu trei minute inaintea pauzei. Alves a patruns in viteza pe dreapta pana la limita terenului si a intors mingea pentru voleul trimis de Suarez la coltul lung. O executie foarte spectaculoasa.

Barcelona a continuat sa preseze si in debutul reprizei secunde Neymar a majorat avantajul cu un sut pe jos din interiorul careului la pasa lui Mathieu din stanga.

Lionel Messi a inchis tabela in prelungiri din pasa lui Neymar cu un lat simplu de langa bara a doua. Acelasi Neymar s-a jucat cu apararea lui Sociedad si a ratat de putin hattrick-ul la ultima faza a meciului.

Cu cele patru goluri marcate in acest meci, triplete de vis din atacul formatiei blaugrana (Messi, Neymar, Suarez) ajunge la 43 de goluri in acest sezon.

In alta ordine de idei, fundasul Gerard Pique a bifat meciul cu numarul 200 in La Liga.

De asemenea, pentru Messi a fost meciul cu numarul 600 al carierei pentru Barcelona si Argentina.