La Liga

Dezastru pentru Costel Galca in meciul cu Real Sociedad. Lucrat de proprii jucatori?

Costel Galca avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a-si echilibra pozitia pe banca celor de la Espanyol, dar echipa catalana a sfarsit prin a pierde cu 0-5 pe teren propriu cu Real Sociedad si suporterii au scos batistele albe cerand demisia tehnicianului.

Espanyol practic nu a contat in meciul de luni seara, incasand doua goluri in primele opt minute. La ambele portarul Giedrius Arlauskis, adus de Galca chiar in aceasta iarna de la Watford, a gafat nepermis. De altfel, Galca l-a si schimbat la pauza pe lituanian.

In minutul 5 Vela paseaza pentru Jonathas si acesta scapa singur spre poarta. Arlauskis iese total eronat pana la marginea careului usurandu-i misiunea jucatorului advers.

Trei minute mai tarziu un nou contraatac al oaspetilor, acelasi scenariu. Minge in adancime pentru Vela, portarul Arlauskis iese dintre buturi pana la jumatatea careului si permite sa fie lobat.

Golul de 0-3 a fost marcat dupa o alta eroare individuala. Un balon pasat la adversar in preajma propriului careu i-a pus in posesie pe cei de la Sociedad, mingea este adusa pe zona centrala si, inexplicabil, printr-o padure de aparatori (6 jucatori) de la Espanyol Oyarzabal ramane singur cu portarul si marcheaza.

Singurul gol normal a fost cel de 0-4 marcat in urma unei lovituri de la coltul terenului urmata de reluare cu capul din marcaj.

Reusita de 0-5 a venit in urma unei faze de-a dreptul penibile in care jucatorii lui Espanyol i-au invitat pe cei de la Sociedad sa bage mingea in poarta si Jonathas a reusit pana la urma.

Meciul s-a incheiat intr-un cor de fluieraturi, Galca fiind contestat puternic de fani. Conducerea clubului va lua o decizie in ceea ce-l priveste pe tehnicianul roman ajuns la noua meciuri fara victorie in toate competitiile.

Espanyol ajunge la un singur punct de retrogradare si este prima echipa peste linia rosie din subsolul clasamentului in Primera Division.