La Liga

Barcelona in suferinta fara Messi

Absenta lui Lionel Messi este acuzata in continuare din plin de FC Barcelona, iar campioana Spaniei a suferit, sambata, a doua infrangere in acest sezon de La Liga si totodata a doua partida pierduta consecutiv pe teren strain.

Barcelona s-a inclinat, sambata dupa-amiaza, cu 1-2, pe terenul celor de la FC Sevilla, echipa care pana in urma cu doua runde avea doar doua puncte in clasament si era lanterna rosie in prima liga spaniola.

Andaluzii au rezolvat meciul dupa pauza intr-un interval de doar sapte minute. Mai intai Khron-Dehli a deschis scorul dupa o faza creata de Gameiro (52’), pentru ca Iborra sa reia cu capul in minutul 58 pentru 2-0.

Neymar, jucator aflat la meciul cu numarul 100 pentru Barcelona, a fost blocat in minutul 64 de Sergio Rico, insa zece minute mai tarziu brazilianul reducea din diferenta. A fost un panalty dictat la hentul comis in propriul careu de Tremoulinas si transformat de Neymar.

Este pentru prima data din februarie-martie 2014 cand Barcelona pierde doua meciuri la rand in deplasare. De asemenea, catalanii inregistreaza doua infrangeri in primele sapte meciuri de campionat din sezonul 2002/2003.

Barcelona a ratat incredibil egalarea in minutul 78, cand Sandro a trimis in bara la o faza creata de Luis Suarez, acelasi atacant uruguayan fiind blocat cinci minute mai tarziu de Rico.

Nu mai putin de 28 de suturi spre poarta a avut Barcelorna in meciul de pe Sanchez Pizjuan, dintre care 9 pe poarta, spre deosebire de cele cinci ale gazdelor.