La Liga

Barcelona se impune cu Leganes dupa intrarea decisiva a lui Messi

Sursă foto: twitter.com/barcelona_es

Intr-un meci din etapa a 20-a din La Liga, FC Barcelona a trecut pe teren propriu de Leganes, cu 3-1.

Misiunea liderului campionatului spaniol n-a fost deloc una usoara, atata vreme cat pe teren nu s-a aflat Lionel Messi.

Francezul Ousmane Dembele a adus-o pe Barcelona in avantaj inaintea pauzei, dar imediat dupa reluarea jocului, in debutul mitanului secund, Martin Braithwaite avea sa restabileasca egalitatea.

Tehnicianul Ernesto Valverde a apasat imediat butonul de panica si Messi a fost trimis in teren, iar Barcelona a punctat de doua ori pana la final.

Golul de 2-1 marcat de Luis Suarez a fost insa unul indelung contestat de oaspeti pentru o interventie la limita in duelul pentru balon cu portarul lui Leganes, Pichu Cuellar.

Nici macar VAR-ul nu le-a dat dreptate celor de la Leganes si reusita uruguayanului a fost validata.

Pentru ca lucrurile sa fie clare, Messi a inchis tabela in minutul 90+2 cu un sut din interiorul careului.

Barcelona ramane la cinci puncte in fata principalei urmaritoare Atletico Madrid.