La Liga

Al doilea egal consecutiv pentru Real Madrid si Barcelona s-a apropiat la un punct

Real Madrid a remizat, sambata seara, in deplasare cu Las Palmas, scor 2-2, si mai pastreaza un singur punct avans fata de FC Barcelona in clasamentul din La Liga.

Real a deschis scorul in minutul 33 prin Marco Asensio, care a impins in poarta mingea respinsa in fata de portarul advers la un sut al lui Carvajal.

Gazdele au revenit dupa doar cinci minute restabilind egalitatea prin Tanasau, jucator care a inscris printr-un sut din dreptul punctului de la 11 metri.

Benzema a facut 2-1 pentru Real in minutul 67 profitand de o noua minge respinsa in fata de portarul advers la o faza de atac in viteza pe flancul stang.

Araujo a adus egalarea pentru Las Palmas cu cinci minute inaintea finalului la o balbaiala a defensivei madrilene.

Pentru Real Madrid este al doilea egal consecutiv, dupa 1-1 cu Villarreal pe teren propriu la mijlocul saptamanii in etapa intermediara.

In alta ordine de idei, FC Barcelona nu a avut nicio problema in a se impune cu 5-0 pe terenul celor de la Sporting Gijon in primul meci fara Lionel Messi, accidentat.

Luis Suarez, Neymar cu o dubla, Rafinha si Arda Turan au marcat golurile campioanei Spaniei ajunsa la un punct in spatele Realului.