Premier League

Victorie categorica pentru Liverpool in derby-ul local cu Everton

Formatia pregatita de Jurgen Klopp s-a impus fara emotii pe Goodison Park, cu 4-1, intr-un meci din etapa a 14-a in Premier League.

Henderson a deschis scorul dupa doar noua minute de la startul partidei si Salah, locul sapte in ierarhia Balonului de Aur, a majorat avantajul “cormoranilor”.

Everton a redus din diferenta prin Grey, cu sapte minute inaintea pauzei.

In partea secunda echipa vizitatoare si-a securizat victoria prin alte doua reusite semnate de Salah (min.64) si Jota (min.79).

Pentru Liverpool este a treia victorie consecutiva in Premier League cu patru goluri marcate.

Campioana Manchester City a castigat in deplasare cu Aston Villa, scor 2-1, provocand prima infrangere a echipei din Birmingham cu Steven Gerrard pe banca.

Acesta obtinuse doua victorii in primele doua meciuri de la numirea la Aston Villa, 2-0 cu Brighton & Hove si 2-1 in deplasare cu Crystal Palace.

Liderul Cheslea a castigat in deplasare cu Watford, scor 2-1, si se mentine la un punct in fata celor de la Manchester City in clasamentul din Premier League.

Zyiech a marcat golul victoriei, in minutul 72, Chelsea ajungand la cinci meciuri consecutive castigate pe teren strain in campionat.