Premier League

Sase goluri in 20 de minute pentru Manchester City. Nou record pentru Premier League

Fosta campioana Manchester City a stabilit, sambata, un nou record in Premier League dupa victoria obtinuta pe teren propriu in fata celor de la Newcastle United, scor 6-1.

“Cetatenii” au marcat de sase ori in 20 de minute, doborand recordul de goluri marcate intr-un interval de timp si care era detinut de rivala Manchester United din 2003, in mod curios, tot in urma unui meci cu Newcastle.

Cinci din cele sase goluri au fost marcate de mijlocasul ofensiv argentinian Sergio Aguero, acesta egalandu-l pe Carlos Tevez in ierarhia celor mai buni marcatori argentinieni din Premier League, fiecare avand 84 de goluri. Tevez a evoluat pentru West Ham United, Manchester United si Manchester City, insa acum imbraca tricoul lui Boca Juniors in tara natala.

Mai mult decat atat, statistica arata ca Aguero a marcat contra lui Newcastle la fel de multe goluri (5) cate reusise in ultimele zece partide din Premier League.

Acesta devine al doilea argentinian, dupa Lionel Messi in meciul cu Leverkusen din Liga Campionilor (martie 2012), care inscrie de cinci ori intr-un meci oficial.

Primele trei goluri ale lui Aguero au fost marcate in doar opt minute. Doar alte cinci hattrick-uri au fost mai rapide in istoria Premier League. In total acest a avut nevoie de 20 de minute pentru cele cinci goluri. Prin comparatie, polonezul Robert Lewndowski a inscris de cinci ori in doar 9 minute pentru Bayern Munchen pe 22 septembrie.

Jermain Defoe, Alan Shearer, Andy Cole si Dimitar Berbatov sunt ceilalti jucatori care au inscris cinci goluri in meciuri de Premier League.