Premier League

Manchester City, victorie la scor cu Liverpool

Echipa Manchester City a arătat că este capabilă să câștige marile meciuri și în absența atacantului golgeter Erling Haaland.

”Cetățenii” au dispus, sâmbătă, pe teren propriu, de FC Liverpool, cu 4-1, într-un meci din etapa a 29-a din Premier League.

Mohamed Salah a deschis scorul pentru ”cormorani” în minutul 17 din pasa lui Diogo Jota.

Manchester City a egalat zece minute mai târziu prin campionul mondial Julian Alvarez, acesta profitând de absența lui Erling Haaland (accidentat) pentru a ajunge în primul 11.

După 1-1 la pauză în partea secundă oamenii lui Pep Guardiola au făcut legea pe teren.

Kevin De Bruyne a adus-o pe City în avantaj în chiar primul primul minut al reprizei a doua.

În minutul 53, Ilkay Gundogan majora scorul la 3-1, pentru ca Jack Graelish să închidă tabela, cu un sfert de oră înaintea finalului.

Un succes care o menține pe Manchester City în cursa pentru titlu, lupta cu Arsenal rămânând în continuare pasionantă.

Sunt cinci puncte între primele două clasate din Premier League.

Liverpool rămâne pe șase, în afara locurilor de Liga Campionilor, cu 42 de puncte.