Premier League

Manchester City relanseaza lupta pentru titlu in Premier League

Sursă foto: twitter.com/mancity

Campioana Manchester City a provocat, joi seara, prima infrangere a sezonului pentru Liverpool, dupa un 2-1 pe Etihad prin care "cetatenii" relanseaza lupta pentru titlul actualului sezon.

Sapte puncte le desparteau pe cele doua formatii inaintea meciului direct, iar orice pas gresit facut de echipa lui Pep Guardiola ar fi echivalat cu indepartarea de apararea titlului cucerit sezonul trecut.

Sergio Aguero a deschis scorul in minutul 40 cu un sut in forta la inaltime si pe coltul scurt. O minge la care portarul Alisson n-a avut reactie.

Pentru Aguero este al saptelea meci consecutiv contra lui Liverpool in care se lipeste de gol.

Un gol venit dupa ce Liverpool ratase in minutul 18 o mare ocazie de gol prin Mane, jucator care a reluat in bara dintr-o pozitie singur cu portarul celor de la City.

Roberto Firmino a restabilit egalitatea in partea secunda, minutul 64, cu o reluare de cap din sase metri la centrarea lui Robertson.

Manchester City a reactionat si dupa doar opt minute gazdele reveneau la conducere prin reusita lui Leroy Sane. Sut in bara si apoi mingea a intrat in poarta.

"Cormoranii" au presat puternic in minutele de finale pentru salvarea remizei, dar Ederson s-a opus decisiv respingand in corner sutul lui Salah din interiorul careului.

Manchester City reduce astfel diferenta la patru puncte fata de Liverpool, echipa care sufera prima infrangere dupa 21 de etape in acest sezon.