Premier League

Guardiola il invinge pe Mourinho pe Old Trafford

Sursă foto: twitter.com/mancity

Cel mai asteptat meci al finalului de saptamana in fotbalul european, derby-ul orasului Manchester, a fost transat de City pe terenul rivalei United, cu 2-1.

Un rezultat stabilit in debutul partii secunde dupa o degajare ratata de Lukaku la o faza fixa a “Cetatenilor” si pe care argentinianul Otamendi a transformat-o in gol.

Tactica lui Mourinho la inceputul meciului a fost una eminamente defensiva, de aici si posesia zdrobitoare in favoarea echipei lui Guardiola.

City a facut cartile, a avut mingea si golul de 1-0 a venit firesc dupa o lovitura de la coltul terenului. Acelasi Lukaku a deviat nefericit pana la David Silva si micutul mijlocas spaniol l-a invins pe conationalul sau De Gea.

United a iesit mai mult la joc si in finalul reprizei, in minutele de prelungire, Rashford restabilea egalitatea cu un sut din interiorul careului la eroare defensiva a lui Delph.

La zece minute dupa reluare a venit golul doi al celor de la City si meciul a fost practic inchis din acel moment.

Manchester City ajunge la 14 victorii consecutive in campionat, performanta unica pentru Premier League.

Cu acest succes City isi mareste avantajul fata de United in campionat la 11 puncte si multi spun ca titlul este deja jucat in Anglia chiar dinaintea Craciunului.