Ligue 1

Zlatan Ibrahimovic, cel mai bun marcator din istoria lui Paris Saint Germain

Paris Saint Germain s-a impus, duminica seara, in derby-ul campionatului francez contra lui Olympique Marseille, cu 2-1.

Oaspetii din sudul Hexagonului au deschis scorul prin Michy Batshuayi in minutul 30, dar pana la pauza gazdele de pe Parc des Princes intorsesera deja rezultatul.

A fost seara lui Zlatan Ibrahimovic si acesta a reusit o dubla intr-un interval de doar cinci minute (41 si 44), devenind cel mai bun marcator din istoria clubului Paris Saint Germain cu 110 goluri in 137 de meciuri.

Pana duminica seara recordul de goluri pentru PSG ii apartinea atacantului portughez Pedro Pauleta, cu 109 reusite intre 2003 si 2008.

In urma acestui al 7-lea succes in noua etape PSG si-a consolidat prima pozitie in clasamentul din Ligue 1, cu 23 de puncte. Campioana ultimilor ani este urmata la cinci puncte de revelatia Angers, formatie pentru care a evoluat si Claudiu Keseru in al doilea esalon francez, si Caen.