Ligue 1

Mbappe o salveaza pe PSG in deplasare cu Guingamp

Sursă foto: twitter.com/PSG_English

Paris Saint-Germain s-a impus pe terenul lui EA Guingamp, cu 3-1, dupa doua reprize opuse ca exprimare in joc.

Campioana Frantei nu s-a regasit in prima parte a jocului, cand a incasat un gol si a scapat de al doilea in urma consultarii arbitrajului video de catre centralul Clement Turpin.

Marcus Thuram, fiul fostului mare international francez Lilian Thuram, a luminat jocul lui Guingamp in prima repriza si i-a pus mari probleme lui Gianluigi Buffon.

Cei doi au facut la final schimb de tricouri. Interesant este ca Buffon l-a avut coechipier pe tatal lui Marcus Thuram in urma cu 21 ani la AC Parma in Serie A.

In partea secunda tanarul Thuram nu a mai iesit in evidenta marcat de efortul depus in prima parte, iar PSG trecea la o alta turatie dupa intrarea lui Kylian Mbappe.

Mai intai Neymar a restabilit egalitatea prin intermediul unui penalty pe care tot el il obtinuse. A doua reusita pentru brazilian in acest sezon, dupa ce deschidea scorul in prima etapa contra lui Caen (3-0).

Dupa ce Di Maria a trecut in sase randuri pe langa gol, fara prea mult succes, Mbappe a avut nevoie de o singura ocazie pentru a-si trece numele pe lista marcatorilor. Servit excelent de Di Maria in minutul 82, atacantul francez a finalizat in stil de mare atacant.

Mbappe aducea apoi victoria formatiei sale, in minutul 90, cu o scarita de efect peste portarul Johansson.

Potrivit statistilor oferite de Opta, Mbappe este primul jucator care la mai putin de 20 de ani ajunge la 30 de goluri marcate in Ligue 1.