Ligue 1

Icardi, decisiv pentru PSG in duelul cu Lyon. Messi, priviri taioase spre propriul antrenor

Paris Saint-Germain a revenit de la 0-1 si a castigat in cele din urma confruntarea cu Olympique Lyon, scor 2-1, printr-o reusita a lui Mauro Icardi in minutul 90+3.

La primul lui meci pe Parc des Princes in tricoul lui PSG, Lionel Messi a fost in centrul atentiei in primele 45 de minute, eclipsandu-i pe colegii de linie ofensiva, Neymar si Kylian Mbappe.

Argentinianul care a lasat-o pe Barcelona in vara acestui an a fost aproape de primul lui gol la Paris, in minutul 37, cand a luat la tinta incheietura barelor cu un sut din lovitura libera.

Tot el sutase pe poarta, in minutul 17, dupa un triunghi rapid de pase cu Mbappe si Nuno Mendes.

Messi l-a pus in pozitie de finalizare pe conationalul Angel Di Mari, in minutul 23, dar sutul acestuia a fost respins in corner.

Din nou la finalizare in minutul 32, Messi a fost locat in extremis de portarul Anthony Lopes.

O prima repriza echilibrata, cu un plus la capitolul ocazii pentru gazde.

La noua minute dupa pauza cei de la Lyon au deschis scorul prin brazilianul Lucas Paqueta dupa o faza care aparent nu anunta nimic periculos.

Karl Toko Ekambi a pasat pentru Paqueta in marginea careului si acesta l-a invins pe Gianluigi Donnarumma cu un sut pe coltul scurt.

Zece minute s-au bucurat de avantaj cei de la Lyon, Neymar iesind la rampa cu obtinerea unui penalty pe care tot el l-a transformat in golul de 1-1.

Mauricio Pochettino a surprins pe toata lumea, in minutul 76, cand l-a retras pe banca pe Messi. O mutare care l-a luat prin surprindere pe Lionel, acesta aruncandu-i o privire dezaprobatoare conationalului sau de pe banca tehnica a Parisului.

A intrat Hakimi pentru un plus de stabilitate pe faza defensiva la PSG, dupa care Pochettino a mutat cu Mauro Icardi in locul lui Di Maria.

Doua mutari care pana la urma i-au iesit lui Pochettino, Icardi marcand golul victoriei cu o lovitura de cap, in minutul 90+3, din centrarea lui Mbappe.

A fost al saselea gol marcat de Icardi la PSG din postura de rezerva si a treia reusita decisiva.

PSG ramane pe primul loc cu punctaj maxim dupa sase etape, fiind urmata la cinci puncte de rivala Olympique Marseille.