Liga 2

U Craiova 1948 invinsa de ASU Politehnica Timisoara

Banatenii inca nu si-au spus ultimul cuvant in lupta pentru promovarea in Liga 1.

Formatia pregatita de Dan Alexa a invins, vineri, liderul U Craiova 1948, cu 2-1, intr-un meci disputat pe arena “Dan Paltinisanu”.

Echipa vizitatoare a ratat prima ocazie a meciului prin William Beaten la pasa lui Adrian Voicu. Portarul gazdelor a blocat in extremis sutul lui Beaten din interiorul careului.

ASU Politehnica Timisoara a deschis scorul in minutul 18 prin Mircea Axente dintr-un penalty obtinut tot de el.

In minutul 27 banatenii si-au dublat avantajul prin sutul spectaculos reusit de Dorin Codrea cu exteriorul din afara careului.

Craiova a avut o bara in minutul 40 la sutul lui Voicu dintr-o lovitura libera.

Oltenii au redus din diferenta la doua minute dupa pauza prin italianul Andrea Compagno, in minutul 47, cu un sut din interiorul careului.

Pana la final oaspetii au ratat doua mari ocazii si ASU Politehnica a obtinut trei puncte mari prin care urca pe loc de baraj.