Liga 2

Petrolul si CSA Steaua au remizat in Liga 2. Oprita: “Un rezultat echitabil”

Lupta pentru promovarea in Liga 1 este departe de a fi incheiata dupa acest 0-0 consemnat intre liderul Petrolul Ploiesti si CSA Steaua Bucuresti, echipa fara drept de a ajunge in primul esalon.

Prima ocazie a meciului a apartinut “militarilor”, in minutul 19, cand Chipirliu a trimis pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila de gol.

In minutul 21 arbitrul i-a iertat pe “gazari” de eliminarea portarului Avram, dupa un fault comis de acesta asupra lui Pacionel, scapat singur dupa un contraatac.

Enceanu l-a testat si el pe Avram, in minutul 25, cu un sut pe centrul portii la capatul unui contraatac purtat de Popa.

Mare ocazie de gol ratata si de gazde un minut mai tarziu, cand Iancu a blocat sutul lui Cebotaru din 7-8 metri.

In prelungirile primei reprize Mazarache n-a nimerit poarta cu o lovitura de cap din fata portii.

Jocul a devenit mult mai fragmentat in partea secunda, Seto (56) si Jarovic (58) semnand singurele ocazii demne de a fi retinute.

Petrolul a ramas in inferioritate numerica din minutul 78, cand Ticu a vazut al doilea cartonas galben pentru o tinere de tricou la Chipirliu undeva in zona de la centrul terenului.

La finalul partidei Daniel Oprita, antrenorul celor de la CSA Steaua, a declarat ca “a fost un rezultat echitabil, dupa un meci de lupta, un duel aprig”.

Ploiestenii ajung la a treia remiza alba in patru meciuri pe teren propriu in acest playoff, ramanand la doua puncte de Hermannstadt si la patru de Universitatea Cluj.

Etapa urmatoare Petrolul merge la Medias pentru duelul cu Hermannstadt, a doua clasata, in timp ce in Ghencea vine Universitatea Cluj pe 4 mai de la ora 19:00.