Voluntari obtine un punct cu Sepsi in prelungiri. Un meci cu trei penalty-uri

Sursă foto: twitter.com/Liga1_Romania

La primul meci in Liga 1 pentru Sepsi la Sfantu Gheorghe, echipa locala din Covasna a remizat, scor 2-2, cu FC Voluntari, in etapa a 2-a din playout.

Un meci cu trei lovituri de la 11 metri, dintre care doua acordate gazdelor si un gol marcat de Voluntari in primul din cele sase minute suplimentare acordate de la margine.

Prima faza fixa a echivalat cu prima ocazie de gol la sutul lui Fulop din minutul 2 care a intalnit bara.

Voluntariul a deschis scorul in minutul 45 prin Marinescu dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Balan in duel cu Viera.

Un penalty usor acordat de centralul Catalin Popa care, dupa pauza, si-a reparat cumva greseala acordand la fel de usor lovitura de la 11 metri pentru gazde.

Fulop a transformat cu un sut in forta si din minutul 49 scorul redevenea egal.

Ocazie mare ratata de gazde dupa o ora de joc la lovitura de cap a lui Obsivac. Mingea s-a dus in bara si apoi a fost retinuta de Minca.

Al doilea penalty al meciului pentru Sepsi a fost acordat in mintuul 71 la faultul de aceasta data mai mult decat evident al lui Cazan la patrunderea lui Hadnagy.

Fulop a marcat pentru 2-1 cu o executie similara celei de la primul gol.

In al doilea din cele sase minute suplimentare acordate de la margine Balan aducea egalarea pentru Voluntari cu o lovitura de cap din sase metri.

Ilfovenii puteau chiar obtine victoria daca Ivanovici gasea cadrul portii la incursiunea de la faza imediat urmatoare.

Sepsi: Rîmniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Ghinga, Gorrin (Petrovikj ’64) - Tandia, Fulop, Hamed (Petre ’69) – Hadnagy (Simonovski ‘72). Antrenor: Eugen Neagoe

FC Voluntari: Mincă - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică (Achim ’60) - Lazăr, L. Marinescu (Cernat ’78), Căpăţână (Deac ’75), D. Benzar, Ivanovici – Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu

Cartonaşe galbene: Fulop ’52, Rîmniceanu ‘90 / Lazăr ‘4, Bălan ’82, D. Benzar ‘90+5

Arbitru: Cătălin Popa.