Voluntari castiga la Botosani dupa o gafa de portar

FC Voluntari s-a impus la limita, vineri seara, in deplasare cu FC Botosani, scor 1-0, in prima partida a etapei a 16-a.

Adrian Balan a marcat unicul gol al meciului in prelungirile primei reprize, profitand de o gafa a portarului gazdelor.

Petre Ivanovici a sutat din marginea careului, iar mingea respinsa in fata de bulgarul Plamen Iliev a fost reluata in poarta de Balan, jucator aflat la panda pentru o eventuala greseala.

Anterior deschiderii scorului cei de la Botosani au ratat o mare ocazie de gol chiar in debutul meciului, cand Willie Barbosa a trimis in bara.

Acelasi jucator a irosit o alta mare ocazie in primele minute ale reprizei secunde, cand liber in sase metri nu a gasit cadrul portii.

FC Voluntari obtine doar a doua victorie in deplasare in ultimele sapte deplasari, in timp ce FC Botosani ajunge la trei infrangeri pe teren propriu in acest sezon.

Cele doua echipe se intalnisera de cinci ori in Liga 1, fiecare reusind sa-si treaca in cont cate o victorie.

In urma acestui succes cei de la Voluntari acumuleaza 21 de puncte si se apropie la doua puncte de Botosani si Dinamo, echipa care are insa un meci mai putin disputat.