Viitorul urca pe podium dupa 1-0 cu Astra. Nervii l-au lasat pe Alibec

Echipa Viitorul Constanta a invins-o pe palida campioana Astra Giurgiu, cu 1-0, printr-un gol marcat in repriza a doua de Razvan Marin.

Acesta a prins un sut spectaculos de la aproximativ 25 de metri si l-a invins pe Gavrilas, portarul titularizat de Marius Sumudica in locul lui Silviu Lung jr.

Denis Alibec si-a lasat echipa in inferioritate numerica in minutul 84, cand a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Cei de la Astra au ratat cea mai mare ocazie a meciului cu cinci minute inaintea pauzei, cand Budescu i-a pasat ideal lui Ionita II, iar acesta a sutat peste poarta singur cu Rimniceanu.

Cu acest succes Viitorul acumuleaza 20 de puncte si urca pe podium la egalitate cu CS Universitatea Craiova.

Astra Giurgiu ramane cu doar 11 puncte in clasament si playoff-ul se vede tot mai departe.