Viitorul trece de Botosani nu fara emotii

Viitorul Constanta a invins luni seara pe Botosani, cu 3-1, in ultimul meci al etapei 15. Gazdele au beneficiat de un om in plus pe final de meci si au primit un gol in minutele de final, insa Florin Cernat a rispit emotiile. Viitorul a depasit-o pe Steaua in clasament

Benzar a deschis scorul in minutul 44 pentru Viitorul, dupa o executie frumoasa din lovitura libera.

Constantenii si-au dublat avantajul in minutul 47, tot dupa o faza fixa. O lovitura libera a dus o minge in careu, Chitu a preluat in careul mic si a sutat in poarta goala.

In minutul 73, FC Botosani a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Dimitrov a primit doua cartonase galbene in aceeasi faza, unul pentru un fault si altul pentru proteste.

Chiar cu un om mai putin pe teren, Botosaniul a adus fiorii pe stadionul de la Ovidiu. In minutul 87, Roman a inscris printr-un frumos sut, o minge deviata in plasa gazdelor.

Florin Cernat a oprit avantul oaspetilor cu golul de 3-1 inscris cu piciorul stang, aproape de vinclu, in minutul 89.