Viitorul o tine in sah pe FCSB intr-un meci cu doi eliminati

In ultima partida a etapei a 6-a din playoff Viitorul si FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0). Un rezultat care aproape trimite titlul in Gruia pentru CFR Cluj cu patru etape ramase de disputat pana la finalul sezonului.

FCSB a deschis scorul prin Gnohere in minutul 68 dupa o faza pe contraatac. Un gol marcat de oaspeti in inferioritate numerica la sapte minute dupa ce Benzar primise al doilea galben.

In minutul 74 echilibrul numeric a fost restabilit dupa al doilea galben incasat si de Achim de la gazde.

Asa am trait Viitorul - FCSB 1-1

Viitorul a egalat prin Ianis Hagi in minutul 80 cu o reluare din sase metri la o centrare din flancul stang.

FCSB a ratat doua ocazii uriase in minutul 89 prin Man si Gnohere, ambele cu capul din cativa metri.

In urma acestui rezultat avansul celor de la CFR Cluj fata de FCSB s-a marit la cinci puncte.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer (Boboc ’57) - A. Ciobanu, Achim, Vînă - I. Hagi, Calcan (Eric ’69), G. Ganea (Drăguş ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi;

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, I. Cristea, Planic, Jr. Morais - Nedelcu, L. Filip - Man, fl. Tănase, Fl. Coman (Teixeira ’51) – Hora (Gnohere ’56). Antrenor: Mihai Teja;

Cartonaşe galbene: Ţîru ’45, Achim ’72, ‘75/ Benzar ’26, ‘61;

Cartonaş roşu: Achim ’74 / Benzar ‘61;

Arbitru: Marius Avram.