Viitorul da lovitura la Calarasi pe final de meci

Sursă foto: facebook.com/fanclubdunarea

Victorie scurta obtinuta de Viitorul, duminica seara, pe terenul nou-promovatei Dunarea Calarasi, scor 1-0, in etapa a 14-a din Liga 1 Betano.

Unicul gol al confruntarii care a avut loc in nocturna i-a apartinut lui Dragus, jucator care a profitat in minutul 87 de o grava eroare in apararea gazdelor.

O victorie in urma careia Viitorul acumuleaza 25 de puncte si urca pe locul trei in clasament, echipa pregatita de Gheorghe Hagi fiind la egalitate cu U Craiova si la un punct in fata FCSB.

Asa am trait Dunarea Calarasi - Viitorul 0-1

In prima repriza cea mai mare ocazie a apartinut gazdelor la sutul lui Cucu blocat de Cojocaru in minutul 30.

Viitorul a replicat prin Ianis Hagi cu un sut din lovitura libera blocat de Straton in minutul 37.

La 0-0, in minutul 82, acelasi Ianis Hagi a fost aproape de gol de asemenea dintr-o faza fixa, sutul internationalului roman de tineret fiind respins in extremis de Straton.

O ocazie care a anuntat deschiderea scorului de peste cinci minute.

Viitorul isi ia astfel revansa pentru infrangerea suferita in turul de campionat pe teren propriu, cand Dunarea Calarasi se impusese dupa reusita lui Honciu din lovitura libera.

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Şeroni (Ispas ‘43), G. Mendy - S. Pană (Bourceanu ’22), Walace, S. Cucu - A. Munteanu (Ndiaye ’73), G. Honciu, N. Carnat. Antrenor: Dan Alexa;

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc (Achim ’89), Ţîru, Mladen, De Nooijer - Artean, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi (Luchin ‘89), D. Drăguş, L. Houri (Voduţ ’58). Antrenor: Gheorghe Hagi;

Cartonaşe galbene: Şeroni ’41, Ispas ’81, Dobrosavlevici ‘90+2 / Drăguş ’45, Voduţ ’66, Băluţă ’84, Mladen ‘90+3;

Arbitru: Iulian Călin.