Viitorul Constanta

Gica Hagi, injurat in Giulesti

Gica Hagi, patronul echipei Viitorul Constanta, nu a fost primit cu paine si sare, luni seara, la meciul terminat 0-0 contra Rapidului, in Giulesti.

Hagi, prezent la tribuna oficiala, a declarat dupa partida ca "mi-am luat si eu cateva, este normal la un meci cu atata rivalitate".

Despre meci, Hagi a spus ca  “A fost un meci bun, cu cartonase rosii, cu Rapid o echipa foarte buna. Noi nu eram mental intr-un moment foarte bun. A existat multa teama, putina personalitate. Noi am jucat sa nu pierdem, dar am fost prea timizi in atac, unde nu am reusit sa plimbam mingea. E un punct de moral pentru noi si de acum incepem pregatirea returului ca avem nevoie de puncte”.

“Nu am stiut sa profitam de superioritatea numerica. Toti jucatorii nostri au o sansa sa joace. Nu ma plang cand lipseste un jucator. De asta avem un lot de 22 de jucatori. Inteleg atitudinea suporterilor din Giulesti, e normal sa fie multa pasiune. Ei isi iubesc echipa si eu ii respect”, a mai spus Hagi.

Rapid a rezistat o repriza in dubla inferioritate cu Viitorul, inregistrand o remiza alba cu echipa lui Gica Hagi, in ultima partida a etapei a 19-a a Ligii 1. Daniel Niculae si Josl au fost eliminati in prima repriza pentru doua interventii grosolane. Rapidistii au avut emotii si cu nocturna din cauza unei pene de curent. Nu s-a mai repetat episodul cu PSG, iar Rapid mai pune 1 punct in drumul spre salvarea de la retrogradare.

Partida de pe Giulesti a inceput cu un moment hazliu. Poarta aparata de Albut a fost lipita cu scotch pentru ca George Gaman sa poate fluiera startul.

Primul sfert de ora a fost unul viu, cu actiuni la ambele porti. Rapid a dominat teritorial si a avut o prima ocazie mare, in minutul 18, cand Albut a evitat deschiderea scorului cu o parada senzationala la lovitura de cap a lui Borda.

Zece minute mai tarziu, Daniel Niculae a fost aproape sa prinda vinclul cu o lovitura de cap din marginea careului mic, la capatul unei faze fixe.

Josl a continuat cu o executie in forta, dar pe directia goalkeeperului Viitorului (33).

Fanii rapidisti au avut un deja vu, in minutul 36, cand nocturna de pe Giulesti a cedat din cauza unei pene de curent. Spre deosebire de ce s-a intamplat cu Paris Saint Germain, in urma cu cativa ani, lucrurile au revenit la normal si jocul s-a reluat cu o lovitura libera indirecta pentru gazde, din interiorul careului. Daniel Niculae a irosit-o printr-un sut in blocaj.

Meciul s-a incheiat pentru capitanul Rapidului, cu cinci minute inainte de pauza, in urma unui fault dur comis asupra lui Banel Nicolita.

Mai mult decat atat, Josl l-a insotit pe Daniel Niculae la vestiare. George Gaman a scos al doilea cartonas rosu pentru o noua grosolanie din partea rapidistilor.

In mod surprinzator, Rapid putea da lovitura prin Coimbra (59). Calin Albut a aparut bine la intampinare si a rezolvat o situatie de unu la unu cu mijlocasul gazdelor.

Bonilla a avut una dintre putinele ocazii ale Viitorului, in minutul 73, cand nu l-a putut pacali pe Buchta printr-un sut din intoarcere pe coltul scurt.

RAPID: Buchta - Josl, Borda, Cmovs, Joan Oriol - Gecov, Garay Lopez -  Meulens (N. Vasile 46), Rui Miguel (Coimbra 39), Daniel Niculae (cpt) - Benson (A. Cerlinca 84)
Rezerve: Bornescu, Vasile, Sapina, Cerlinca, Alex Dan, Martin, Coimbra
Antrenor: Cristi Pustai

VIITORUL: Albut - Manea, Tiru, Mamele, Hodorogea - Daminuta (Henrique 72), Nedelcu (Vina 64) - Nicolita, Catalin Munteanu, Mitrita (S. Pana 80) - Bonilla
Rezerve: Tordai, Putanu, Sava, Pana, Marin, Vana, Henrique
Rezerve: Gica Hagi

Arbitru: George Gaman (Craiova)

Cartonase galbene: Josl 16, Borda 62/ Mamele 54, Mitrita 58, Daminuta 68, Hodorogea 78, Bonilla 90+2