Victorie mare pentru Viitorul cu vicecampioana ASA Tg.Mures

Echipa Viitorul Constanta a castigat, duminica dupa-amiaza, duelul programat pe teren propriu contra formatiei ASA Tg.Mures in etapa a 5-a din Liga 1.

Viitorul s-a impus, cu 1-0, prin golul marcat de Tanase in finalul primei reprize.

Acesta a fost excelent gasit in suprafata de pedeapsa de o pasa a lui Cernat si a inscris cu un sut la coltul lung.

Prima repriza avea sa se incheie cu o cursa a lui Filip, care insa nu a avut cu cine continua si a sutat in plasa laterala.

ASA Tg.Mures a fost mai prezenta in joc in partea secunda, insa ocaziile au lipsit de la poarta lui Rimniceanu.

Tot cei de la Viitorul au ratat o buna sansa de gol in minutul 71 la incursiunea lui Filip. Acesta a scapat singur cu Stancioiu si a sutat in acesta, moment in care Hagi a facut o criza de nervi pe marginea terenului.

Pana la final cei de la Viitorul au tinut de rezultat fara sa aiba prea multe emotii si au obtinut trei puncte extrem de importante in economia campionatului.

Trei puncte care urca Viitorul pe locul 6 in clasament, cu 7 puncte.

FC Viitorul: Rimniceanu - Benzar, Hodorogea, Mitrea, Ganea - Filip, Nedelcu, Marin (Chitu '82) - Cernat (Gavra '72), Tanase (Achim '73), Aganovici. Antrenor: Gheorghe Hagi.

ASA Targu Mures: Stancioiu - Golanski, Bejan, Gonzalez, Balici - Muresan, N'Doye (Manolov '46) - Pedro, Brandan (Gorobsov '67), Jazvici - Axente (Dedov '60). Antrenor: Vasile Miriuta.

Cartonase galbene: Gonzalez '35, Manolov '57, Muresan '65, Balici '77.

Arbitri: Lucian Rusandu - Mircea Mihail Grigoriu, Imre-Laszlo Bucsi - Horia Gabriel Mladinovici.