Victorie marca inregistrata pentru CFR Cluj. 1-0 cu gol marcat in minutul 90 dupa o faza fixa!

CFR Cluj a obtinut toate punctele puse in joc la partida cu Petrolul disputata in exil la Medias, sambata, in etapa a 12-a.

Fundasul dreapta Cristi Manea, jucator intrat pe teren in partea secunda, a marcat unicul gol al meciului, in minutul 90, dupa o centrare din corner.

Roger a trimis la bara a doua pentru Manea, acesta marcand cu capul dupa ce s-a descotorosit usor de omul din marcaj.

O reusita devenita de acum marca inregistrata pentru CFR Cluj sub comanda lui Dan Petrescu.

In secventele de final campioana Romaniei din ultimii cinci ani a ratat o mare ocazie pe contraatac prin Petrila. Ajuns la finalizare singur cu portarul, mijlocasul ofensiv al CFR-ului a sutat incredibil pe langa poarta.

Trei puncte mari pentru CFR Cluj, puncte care de regula ajung sa cantareasca decisiv in economia luptei pentru campionat.

Echipa din Gruia isi consolideza pe moment locul patru in clasament, cu 21 de puncte, dar cu doua meciuri mai putin disputate.

Petrolul ramane pe sase, o pozitie pe care o poate pierde in fata celor de la Sepsi si UTA.

CFR Cluj: Scuffet - Braun (Manea '59), Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac (Buş '59) - Yeboah (Petrila '60), Malele (Mistrati '83), Birligea (Roger '73). Antrenor: Dan Petrescu.

Petrolul Ploieşti: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Mathaus - Pashov, Dumitriu (Cebotaru '88), Seto, Jair (Tucaliuc '89), Ţicu - Irobiso (Ivanovski '84), Grozav (Cioiu '78). Antrenor: Nicolae Constantin.

Cartonaş galben: Yeboah '11.

Arbitri: Cătălin Popa – George Florin Neacşu, Daniel Mitruţi.