UTA - U Cluj 2-1. A doua victorie a sezonului pentru aradeni

Etapa a 5-a din Liga 1 a continuat, sambata, cu duelul dintre UTA Arad si Universitatea Cluj, partida castigata de aradeni, cu 2-1 (1-1).

Moldoveanul Virgiliu Postolachi (22 ani) a spart gheata in tricoul celor de la UTA si a reusit deschiderea scorului, in minutul 6.

Un avantaj pe care Sepcile Rosii l-au anulat prin Adrian Balan, cu noua minute inaintea pauzei din pasa lui Romario Pires.

Argentinianul Juan Cascini a adus victoria pentru UTA, in minutul 82, cu un sut din interiorul careului.

La 1-1, in minutul 78, cei de la Universitatea Cluj au ratat o mare ocazie la sutul lui Haita dintr-o lovitura libera. Portarul Iacob a respins in extremis de sub transversala.

UTA a avut un gol anulat la Benga in prelungirile primei reprize dupa consultarea VAR-ului.

Batrana Doamna contabilizeaza a doua victorie din acest sezon de Liga 1 si tot in fata unei nou-promovate. UTA invinsese Petrolul, cu 2-0, in etapa a doua.

Pentru Universitatea Cluj este a treia infrangere consecutiva in campionat si echipa lui Erik Lincar ramane cu cele doua puncte adunate in primele doua runde ale sezonului.

UTA face un salt de cinci pozitii in clasament.

UTA Arad: Iacob – Vukcevic, Chindriş, Benga, Hoxhallari – Isac (Steau ’73), Cascini, Matei (Ubbink ’58) – Jobello (Stahl ’90), Postolachi (Ademi ’58), Otele (Keşeru ’73). Antrenor: Ilie Poenaru.

Universitatea Cluj: Brănescu – Romeo, Filip, Ispas, Briceag (Pîrvulescu ’46) – Purece (Simion ’69), Pires, Haită – Chipciu (Boiciuc ’83), Bălan, Hlistei (Fernandes ’46). Antrenor: Erik Lincar.

Cartonaşe galbene: Hoxhallari ’40, Cascini ’69, Chindriş ’70 / Briceag ’45, Purece ‘45+6, Fernanades ‘53.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Adrian Popescu, Ciprian Florin Danşa.