Universitatea Craiova

Universitatea Craiova invinge Zenitul lui Mircea Lucescu intr-un amical

CS Universitatea Craiova a obtinut o victorie de rasunet in amicalul sustinut, joi, contra celor de la Zenit Sankt Petersburg, noua echipa pregatita de Mircea Lucescu.

Mazarache a deschis scorul in minutul 35 cu un sut la coltul lung, dupa ce tot el ratase anterior la o faza singur cu portarul.

Acelasi jucator a pasat decisiv pentru golul de 2-0 marcat de bulgarul Zlatinsky in debutul reprizei secunde.

Pentru Universitatea Craiova este al doilea rezultat pozitiv obtinut in cantonamentul din Austria, dupa 0-0 cu Red Bull Salzburg.

Fara majoritatea vedetelor pe teren, dar totusi cu jucatori precum Garay, Javi Garcia, Criscito sau Kherzhakov in formula aliniata contra Craiovei, Zenit a trimis de doua ori mingea in bara.

Gigi Multescu a aliniat urmatoarea formula de echipa: Calancea (82 Popescu) – Briceag (87 Vladoiu), Popov (46 Dumitras), Acka (60 Kay), Vatajelu – Madson (46 Mateiu), Zlatinski (82 Manea) – Ivan (90 Petre), Bancu (67 Screciu), Baluta (Surugiu) – Mazarache (85 Jurj).

sursa foto: csuc.ro