Universitatea Craiova

Debut spectaculos pentru Radoi la Craiova. 3-0 in returul cu Zorya si calificare in playoff

Echipa Universitatea Craiova s-a calificat, joi seara, in playoff-ul Conference League dupa victoria obtinuta pe teren propriu in returul cu Zorya Lugansk, scor 3-0. In meciul tur disputat in Polonia echipa ucraineana se impusese, cu 1-0.

Un avantaj pe care Stiinta l-a anulat dupa numai cinci minute in vulcanul de pe Oblemenco.

Raul Silva a deschis scorul cu o lovitura de cap din sase dupa o centrare de la coltul terenului.

Paul Papp a fost aproape sa dubleze avantajul Craiovei, cu cinci minute inaintea pauzei si tot dupa o centrare din corner. Reluarea acestuia n-a prins insa poarta.

Prima repriza s-a incheiat cu cei de la Zorya in atac, formatia ucraineana irosind o faza fixa acordata dupa un fault in defensiva comis de Elvir Koljic.

Universitatea Craiova a inceput cum nu se poate mai bine partea secunda, Stefan Baiaram marcand golul de 2-0 cu un voleu din interiorul careului, la opt minute de la reluare.

La meciul de la Craiova au asistat 15.759 de spectatori

Acesta a profitat de o minge respinsa gresit de apararea oaspetilor si l-a invins pe portarul Matsapura cu un sut spectaculos.

Trei minute mai tarziu acelasi Baiaram avea sa intoarca mingea in centrul careului pentru aparitia lui Nicusor Bancu si finalizarea acestuia pentru 3-0.

Universitatea Craiova se califica astfel in playoff, faza a competitiei unde o va intalni pe Hapoel Beer Sheva din Israel.

O formatie care a eliminat pe FC Lugano din Elvetia, cu scorul general de 5-1 (2-0 in deplasare si 3-1 pe teren propriu).

Primul meci al dublei cu Hapoel Beer Sheva va avea loc la Craiova, in 18 august.

Universitatea Craiova: Lazar – Screciu, Papp, Raul Silva – Hanca (Vătăjelu ’74), Al. Creţu (Căpăţînă ’65), Mateiu, Bancu – Baiaram (Roguljic ’74), Koljic (Markovic ’65), Ivan (Rivaldinho ’90). Antrenor: Mirel Rădoi.

Zorya Luhansk: Matsapura – Danchenko (Alefirenko ’89), Imerekov, Batahov, Vantukh (Smiyan ’30) – Nazaryna, Churko – Cristian, Buletsa (Bezborodko ’58), Kabaiev – Nahnoinyi (Myshnov ’57). Antrenor: Patrick van Leeuwen.

Meciul a fost arbitrat de slovenul Matej Jug.