Universitatea Craiova

Cretu vorbeste in premiera despre episodul plecarii de la FCSB

Fundasul Alexandru Cretu evolueaza in prezent la Universitatea Craiova, club unde a ajuns dupa ce i-a fost reziliat contractul la FCSB.

“Am ramas cu un semn de intrebare. N-a fost strict fotbalistic. Nu sufar si ma bucur ca am ajuns la Universitatea. E cel mai important lucru pentru mine.

“Nu am nimic cu nimeni de acolo. Le multumesc tuturor de acolo, domnului Gigi, domnului MM, antrenorilor”, a declarat Cretu dupa meciul castigat de Universitatea Craiova cu Dinamo, scor 5-0.

In varsta de 29 de ani, Alexandru Cretu a fost adus in Liga 1 de FCSB liber de contract, dupa ce ultima oara evoluase pentru NK Maribor din Slovenia.

Dupa eroarea comisa in derby-ul cu Rapid, faza din care giulestenii au marcat unicul gol, Cretu a intrat in dizgratia patronului Gigi Becali.

In cele din urma lui Cretu i-a fost reziliat contractul si jucatorul a ajuns astfel la Universitatea Craiova.

Cretu a jucat primele minute pentru echipa din Banie in duelul cu Dinamo (5-0), cand a inceput ca titular in linia de mijloc si a fost inlocuit la pauza cu Cimpanu.

Din 15 august de la meciul Rapid – FCSB nu mai jucase Cretu in Liga 1.