Universitatea Craiova – FCSB 2-3. Victorie in prelungiri

FCSB a plecat cu toate punctele din confruntarea cu Universitatea Craiova, meci programat in etapa a 17-a din CASA Liga 1.

Echipa gazda a inceput mai bine si a deschis scorul prin Andrei Ivan dintr-o lovitura de la 11 metri acordata de centralul Horatiu Fesnic la faultul lui Iulian Cristea asupra lui Elvir Koljic.

Doar trei minute s-au bucurat oltenii de avantajul inregistrat pe tabela. Andrei Dumiter a egalat cu o lovitura de cap din centrarea lui Cristea dupa o faza de la coltul terenului.

Cu sase minute inaintea pauzei FCSB a preluat conducerea prin Adrian Sut. Acesta a deviat in poarta o minge centrata din corner.

Laurentiu Reghecampf a schimbat inspirat la pauza cu George Cimpanu in locul lui Stefan Baiaram.

Acesta avea sa marcheze golul de 2-2 cu un sut din interiorul careului la pasa lui Dan Nistor.

Nici Anton Petrea nu s-a dovedit mai putin inspirat in ceea ce priveste schimbarile.

Razvan Oaida a trimis in bara, in minutul 74, pentru ca Andrei Cordea sa marcheze golul victoriei pentru FCSB, in prelungirile partidei, dupa un exterior al lui Constantin Budescu.

Toti trei au fost introdusi in partea secunda la oaspeti.

FCSB se desprinde la opt in clasament in fata celor de la Universitatea Craiova si se apropie la cinci puncte de liderul CFR Cluj, echipa care va juca luni pe teren propriu cu Academica Clinceni.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, M. Constantin, Screciu, Bancu (Căpăţînă ‘84) – Ivanov (Vînă ’46), Nistor, Baiaram (Cîmpanu ’46) – Ivan – Koljic, Markovic (Houri ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru (Stoica ’64), Şut (Ov. Popescu ‘82), Fl. Tănase – V. Gheorghe (Cordea ’46), Dumiter (Budescu ’64), Oct. Popescu (Oaidă ’70). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Bancu ’15, Constantin ’38, Nistor ’60, Houri ‘86 / Dumiter ’44, Radunovic ’62.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Marius Cerei.