Ultima partida a turului decisa de doi spanioli

Fernando Llorente si Fernando Velasco, doi dintre spaniolii care evolueaza in Liga 1, au marcat luni seara golurile partidei Petrolul Ploiesti-ACS Poli Timisoara (1-1), ultima a etapei a 13-a si totodata a turului de campionat.

Banatenii au deschis scorul in minutul 70 printr-un sut superb prins de Llorente la coltul lung, dupa ce tot el trimisese puternic in bara in minutul 56, faza la care Peterson Pecanha, portarul gazdelor, nu avea nicio sansa.

Dupa trei minute de la deschiderea scorului Petrolul a reusit egalarea prin Fernando Velasco, jucator intrat pe teren in partea secunda a meciului. Acesta a profitat de o invalmaseala a balonului in careul banatean si a trimis in poarta din pasa scurta a lui Toto Tamuz.

Velasco este jucatorul agresat de persoane ramase inca neidentificate, dar despre care presa locala prahoveana a sustinut ca ar fi fost suporteri ai Petrolului, dupa meciul cu CSU Craiova, acesta fiind confundat cu un jucator al oltenilor.

Pana la finalul meciului ambele echipe au ratat golul victoriei. Mai intai Petrolul a ratat o mare ocazie prin Bucsa in minutul 77, sutul acestuia din afara careului trecand putin pe langa poarta. Anterior Velasco avusese mingea potrivita pe sut in suprafata de pedeapsa, dar gazonul i-a jucat o festa.

Cu patru minute inaintea finalului cei de la Timisoara au ratat o dubla ocazie. Pecanha a respins mai intai in lateral sutul lui Sarmov din afara careului, pentru ca imediat dupa sa revina pe linia portii si sa respinga in extremis reluarea lui Elek din unghi.

Petrolul Ploiesti: Pecanha - Bucsa, Benga, Genev, Beta- Ropotan, Marinescu - Lemnaru (Milinceanu '73), Zoubir, Nepomuceno (Velasco '61) - Toto Tamuz. Antrenor: Eusebiu Tudor

ACS Poli Timisoara: Kirschstein - Melinte (Belu '60), Canu, Scutaru, D. Popescu - Llorente , Artean (Curtean '87), Sarmov - Barbut (Popescu '81), Elek, Goga. Antrenor: Florin Marin

Cartonase galbene: Beta '45, Zoubir '58 / Barbut '59, Goga '84