U Craiova 1948 obtine prima victorie cu Stoican pe banca

Echipa nou-promovata din Banie a invins Gaz Metan Medias, cu 2-0 (0-0), intr-un meci disputat pe arena din Craiova.

Claudiu Balan a deschis scorul la doua minute dupa pauza cu o reluare din interiorul careului in urma unei centrari din corner.

In minutul 51, portarul Valceanu s-a opus golului la sutul lui Ondaan din afara careului.

Gol anulat pentru Gaz Metan Medias, in minutul 69, la patrunderea lui Morar, jucator semnalizat in pozitie afara din joc.

Raicea a inchis tabela in prelungiri, dupa ce a scapat singur cu portarul si a marcat cu sange rece.

Este prima victorie pentru U Craiova 1948 cu Flavius Stoican pe banca tehnica.

Echipa lui Adrian Mititelu ajunge la 12 puncte in clasament si urca pozitii importante pana pe locul 11.

U Craiova 1948: R. Popa - Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Buşu - Asamoah, Van Durmen – Sidibe (Marquet 69’), Baeten (Raicea 76’), Ondaan (Blidar 88’) - C. Bălan (Pop 88’). Antrenor: Flavius Stoican.

Gaz Metan: Vâlceanu – Izata (Romeo 74’), Matricardi, Yuri, Trif (Velisar 62’) – Alceus (Irobiso 74’), Junior - Şteau, Deaconu, Grădinaru (Chamed 74’) – Sarr (Morar 62’). Antrenor: Ilie Poenaru.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Horia Mladinovici. Asistentii acestuia au fost Vasile Marinescu si Florin Visan.